20. آبان 1397 - 18:19
دست رسي به اطلاعات و اخبار يک حق مهم از حقوق اساسي افراد در جامعه محسوب مي شود، شهروندان حق دارند که به اخبار و اطلاعات داخلي و خارجي دست رسي داشته باشند و محدود کردن اين حق به معني محروم کردن شهروندان از اطلاعات و معلومات است اما در چرام!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چرام,دست رسي به اطلاعات و اخبار يک حق مسلم از حقوق اساسي افراد در جامعه محسوب مي شود و شهروندان حق دارند که  به اخبار و اطلاعات داخلي و خارجي دست رسي داشته باشند و محدود کردن اين حق به معني محروم کردن شهروندان از اطلاعات و معلومات است.

 

اما مهم ترين رسالت رسانه‌هاي همگاني و مطبوعات آگاهي دادن و اطلاع رساني به شهروندان، در ابعاد مختلف اداری، قضایی، سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و امثال آنها در جامعه است.
 

متأسفانه بعضي از رسانه‌ها به جاي اهميت دادن به وحدت و همدلي مردم و فراهم نمودن زمينه اتحاد و برادري و حاکم نمودن فرهنگ و روحيه ي تحمل پذيري ميان مردم اين سرزمين،  بر جنبه ها و مسائل اختلافي تاکید داشته  و مدام اختلافات جناحی، قومي، نژادي، مذهبي و امثال آنها را برجسته مي کنند.
 

درحالی که همه مي دانيم طرح و نشر اين گونه مسايل اختلاف برانگيز به نفع هيچ  کس نيست  و جز تباهي و گمراهي نتيجه اي به دنبال نخواهد داشت؛
 

اما این روزها شاهد هستیم که برخی افکار ناشایست و منفی پشت برخی رسانه ها هستند و به آن ها خط می دهند.
 

جهت تنویر افکار عمومی سری به رسانه های استان کهگیلویه و بویراحمد و بویژه چرام می زنیم که به نظر نگارنده دیگر از رکن چهارم دموکراسی خارج شده اند و درگیر اختلافات شخصی و مسائل خطی و باندی هستند.
 

بعنوان مثال نشست خبری اصحاب رسانه شهرستان با شهردارچرام برگزار شد که چند ساعت قبل از تشکیل چنین جلسه ای،برخی افراد خاص که به نوعی بعضی از آن ها از اعضای رسانه ها محسوب میشوند با خبرنگاران دعوت شده به نشست خبری تماس گرفته و پیام داده اند که در چنین جلسه ای حضور نیابند.(اسناد این مطلب موجود است و درصورت نیاز منتشر میشود)
 

این مطلب درحالیست که خبرنگاران دعوت شده چنین موردی را تایید کرده و همه ی آن ها چنین اقدامی را دور از انصاف و وظیفه خود دانسته و در نشست با شهردار چرام شرکت کردند اما باید گفت هدف این افراد خاص چیست؟
 

بر همین اساس میتوان عنوان کرد که رسانه ها در چرام از رسالت خود دور شده و دیگر رکن چهارم دموکراسی نیستند و از چنین رسالتی فاصله گرفته است .
 
 

برای واکاوی نقش رسانه‌ها در ایران، با نگاه اجمالی به قانون مطبوعات، قانون اساسی و اسناد بالادستی نظام مهم‌ترین چالش مطبوعات و رسانه‌ها و نقش دادستانی در این زمینه را بررسی می‌کنیم: 

 

 1. مبانی قانونی 
 
قانون اساسی در بند دوم از اصل سوم، بر بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی در همه‌ی زمینه‌ها با استفاده‌ی صحیح از مطبوعات و رسانه‌های گروهی تأکید نموده است. این اصل که الگوی یک جامعه‌ی اسلامی را ترسیم می‌کند، به نقش مطبوعات در ساخت یک جامعه‌ی سالم و ایمن اشاره دارد. اصل بیست و چهارم این قانون نیز بر آزادی مطبوعات تأکید کرده است. 
 
قانون مطبوعات مصوب 1379 در بخش رسالت مطبوعات، اهم وظایف رسانه‌ها را به شرح زیر احصاء نموده است: 
 
الف) روشن ساختن افکار عمومی؛ 
 
ب) پیشبرد اهداف قانون اساسی؛ 
 
ج) تلاش برای نفی مرزبندی‌های کاذب و تفرقه‌انگیز؛ 
 
د) مبارزه با نظام فرهنگ استعماری مانند اسراف و تبذیر؛ 
 
هـ) حفظ و تحکیم سیاست نه شرقی نه غربی. 
 
 

  2. چالش‌های رسانه‌ها 

حساسیت نقش مطبوعات به ویژه در کشورهای مبتنی بر نظام ارزشی و مکتبی مانند ایران، معضلات و چالش‌هایی را به همراه دارد که اهم آن به شرح زیر است: 
 
 1-2. حمایت از مخالفان و معاندان 
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بارها مشاهده شد که برخی نشریات از مبانی و عوامل مخالف و معاند جمهوری اسلامی حمایت کرده‌اند. از جمله می‌توان به روزنامه‌ی آیندگان در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد. 
 
 2-2. حمایت از ارزش‌های غیردینی 
 

شکل‌گیری حلقه‌ی کیان در دوره‌ی اصلاحات و انتشار برخی نشریات مروج سکولاریسم جلوه‌ای از این معضل است. توسعه‌ی سیاسی در دوره‌ی اصلاحات، با تعدد و تنوع مطبوعات در این دوره همراه شد؛ در این دوره، نشریاتی مانند جامعه، توس و صبح امروز در قالب انتشار گزارش و مقاله، مبانی دینی را زیر سؤال ‌بردند؛ به گونه‌ای که یکی از عناصر متواری خارج از کشور، در مطلبی برخی وقایع دوران صدر اسلام را ناشی از خشونت در دوره‌ی پیامبر (ص) تلقی کرد.[2] 
 
 3-2. القای ناامیدی و ناکارآمدی 
 
مطالب برخی نشریات بر محور بزرگ‌نمایی مشکلات، سیاه‌نمایی، ایجاد اختلاف بین قوا، هجمه به ارکان نظام و زیر سؤال بردن اقدامات نهادها و سازمان‌های کشور متمرکز است. هماهنگی در انتشار مطالب یکسان و با اهداف خاص، استفاده از تیترهای مشابه و بعضاً واحد در مطبوعات، از دیگر چالش‌های کنونی مطبوعات است. 
 
 4-2. توقیف مطبوعات 
 
یکی از چالش‌های کنونی، توقیف مطبوعات است. اگرچه مصادیق و موارد آن در قانون مطبوعات پیش‌بینی شده است؛ اما از آن‌جا که توقیف یک نشریه حتی در کوتاه‌مدت، بیکاری برخی از اصحاب رسانه را به دنبال دارد، به عنوان چالشی فراروی اهل رسانه تلقی می‌شود. 
 
 5-2. عدم رعایت موازین قانونی در انتشار مطالب 
 
از دیگر معضلات رسانه‌ها، عدم رعایت موازین قانونی در انتشار مطالب است. برای نمونه ماده‌ی 188 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری و تبصره‌ی ذیل آن، رسانه‌ها را مکلف ساخته است از انتشار اسامی متهمان در دادگاه علنی خودداری کنند، اما به کرات دیده می‌شود که رسانه‌ها ‌به‌رغم تذکرات رؤسای دادگاه‌ها و مسؤولان قضایی، از انجام این وظیفه‌ی قانونی طفره رفته و برای تخریب افراد، از اسامی و مشخصات کامل آنان استفاده می‌کنند؛ یا در برخی موارد بدون مجوز قانونی، تصاویر افراد را منتشر می‌نمایند. برخی رسانه‌ها و سایت‌های خبری، با استناد به حق دانستن برای مردم، خود را در انتشار هر‌گونه مطلبی مجاز می‌دانند؛ این در حالی است که با وجود صراحت مقرره‌ی فوق، این اقدام می‌تواند مشکلات بسیاری را برای اصحاب رسانه درپی داشته باشد. به عنوان مثال در محاکمات اخیر در پرونده‌ی فساد بزرگ اقتصادی و هم‌چنین دادگاه موسوم به پرونده‌ی بیمه‌، اسامی بسیاری از مسؤولان که در جلسات علنی دادگاه مطرح شد، برخلاف موازین قانونی در رسانه‌ها انتشار یافت؛ اقدامی که انتقاد و گلایه‌ی برخی مسؤولان دولتی را موجب گردید و حملاتی را نیز متوجه قوه قضاییه کرد. 
 
 6-2. انتشار مطالب خلاف واقع 
 
به رغم آن‌که به موجب بند 11 از ماده‌ی 7 قانون مطبوعات، انتشار مطالب خلاف واقع جرم‌انگاری شده است، بارها مشاهده شده است که برخی رسانه‌ها، مطالب و موضوعاتی را مطرح می‌نمایند که تکذیب بعدی را به دنبال دارد. این رویه موجب شده است رسانه‌ها در موارد متعددی، با انتشار اخبار و مطالب خلاف واقع، فضای تخریبی علیه افراد و مسؤولین کشور و جریان‌های سیاسی ایجاد نمایند؛ امری که به ویژه در دوره‌ی انتخابات تشدید می‌شود؛ و برخی نشریات برای پیروزی داوطلبان مورد نظر، بر انتشار مطالب واقع خارج از موازین قانونی اصرار می‌ورزند. 
 
 7-2. ورود به حریم خصوصی 
 
مدیران و مسؤولان کشور تمایل ندارند امور خصوصی و محرمانه‌ی آن‌ها در رسانه‌ها منتشر شود؛ امری که نسبت به تمامی افراد جامعه صادق است؛ چرا که برای مثال، انتشار عکس افراد در وضعیت‌های نامناسب به ویژه تصاویری از بانوان، موجب هتک حیثیت و آبروی آنان می‌شود. این حق در قالب حقِ بر حریم خصوصی، در قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. متأسفانه، رسانه‌های جمعی به ویژه سایت‌های خبری در این عرصه بدون توجه به موازین شرعی و مبانی قانونی حق بر حریم خصوصی، مبادرت به چاپ و انتشار مسائل و تصاویر خصوصی افراد می‌نمایند؛ امری که در موارد بسیاری تعقیب مدیران مسؤول رسانه‌های متخلف را در پی داشته است. به طور مثال، انتشار عکس یکی از مسؤولان سوار بر اسب که مربوط به سال‌های خیلی دور بوده است و ارتباطی با مسؤولیت‌های کنونی وی ندارد، چه امری را ثابت می‌کند؟ در حال حاضر استفاده‌ی ابزاری از تصاویر افراد در نشریات به چالشی جدی بدل شده است؛ آن‌گونه که مطبوعات موسوم به نشریات زرد، از تصاویر نامناسب افراد در حدی افراطی بهره می‌گیرند؛ امری که تعقیب برخی از این نشریات را از سوی دادستانی موجب شده است. هم‌چنین استفاده‌ی ابزاری از عکس‌های زنان به همراه آرایش‌های زننده، از مصادیق مجرمانه است. 
 
 8-2. اطلاع‌رسانی و پیامدهای ناشی از آن 
 
رسانه‌ها در انتشار مطالب و اخبار با مشکلات بسیاری مواجه می‌باشند. گاهی اخبار منتشره متضمن مطالب غیرواقعی است؛ انتشار چنین اخباری واجد وصف مجرمانه بوده و موجبات تعقیب قضایی نویسنده و مدیر مسؤول نشریه را فراهم می‌آورد. بر این اساس، احتمال کذب بودن اخبار موجب شده است اهالی مطبوعات در انتشار آن‌ها با احتیاط بیشتری عمل نمایند. هر چند در عمل مطبوعات توانسته‌اند با اتکاء به توانمندی و تجارب رسانه‌ای، عملکرد خود در انتشار مطالب را به گونه‌ای کنترل کنند تا کمتر مورد تعقیب قرار گیرند، اما در کنار انتشار مطالب کذب، گاه نیز انتشار مطالب و اخباری برخلاف سیاست‌های کلی نظام، زمینه‌ی تعقیب مدیران مسؤول را فراهم می‌آورد؛ از این رو دقت و مراقبت مدیران مسؤول مطبوعات در انتشار اخبار به نحو صحیح، در جلوگیری از پیگردهای قضایی، نقش مهمی را ایفاء می‌کند. 
 
 

گفتنی است پایگاه اطلاع رسانی چرام چنین مطلبی را تایید یا تکذیب نمی کند و همه ی این موارد مطابق افکار نگارنده بوده و آماده هرگونه پاسخگویی از سوی افراد خاص یا عام می باشد.
 
انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

کشور هرج مرجه گیر دادی به شهردار چرام که فقط برای خدا کار میکنه این مسعولو هم میخواید ازمون بگیرید

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس