6. خرداد 1395 - 17:42
سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد
جای خالی نماد مقاومت ملی و ایثار در چرام+تصاویر
در این بین به نظر می رسد که در نامگذاری میادین و نمادهای شهری چرام حساسیت های فرهنگی و مذهبی مردم ولایتمدار شهرستان چرام تا حدودی مورد اغفال واقع شده است و با وجود 137 شهید گلگون کفن این شهرستان، از نمادهایی با رنگ و بوی ملی و مقاومت اثری نیست.
سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد+تصاویر+پایگاه خبری چرام

پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام - میثم دهقان:

هر شهر مثل اثر انگشت هر انسان دارای شخصیت و هویت های مختص به خود می باشد و ورودی هر شهر نشان دهنده اثر انگشت و شخصیت آن شهر است .

ورودی هر شهر باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتواند شهر خود را از سایر شهر ها متمایز سازد و دارای هویت مخصوص به خود باشد از این رو مسافران در بدو ورود به یک شهر انتظار دارند پذیرفته شوند و احساس غریب زدگی نکنند.

شناسایی آسان و تصمیم گیری سریع مسیر ها از دیگر انتظارات معقول یک مسافر است که می تواند حس اولیه خوبی را نسبت به یک شهر در ذهن وی بوجود آورد.

 این نمادها که گاه جزو آثار باستانی یا طبیعی و گاه ساخته‌شده هستند، به شهروندان هویت جمعی می دهند و در جذب گردشگران موثرند.

شهر چرام یکی از قدیمی ترین شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که با وجود قدمت چندین ساله شهری تاکنون دارای نمادهای مناسب شهری نبوده و یا اگر هم میدانی نمادی داشته است این نماد هیچ مفهومی را در ذهن شهروندان تداعی نمی کند.

البته طی دو سه سال گذشته حرکت های خوبی برای ترمیم میادین، بلوارها و زیبا سازی المان های شهری صورت  گرفته است اما عده ای همچنان معتقدند که در ساخت و ساز و نصب نمادهای شهری نوعی کج سلیقگی به کار رفته است.

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

میدان بزرگ ورودی شهر چرام از سمت دهدشت یکی از میادین قدیمی این شهر است که سالها بدون نام بود و مردم آن را به یک نام محلی (بید مشک) می شناختند اما در سال گذشته به همت شهرداری چرام علاوه بر زیباسازی این میدان و نصب یک تندیس بزرگ فرشته در آن، بلوار متصل به این میدان تا مرکز شهر نیز کوچک و به تبع آن خیابان ورودی شهر عریض شد.

 

 در حالی که به گفته مسئولان مربوطه فرشته نماد پاکی و خیرخواهی است بسیاری از مردم نسبت به نصب این تندیس در ورودی شهر انتقاد داشته و آنرا بدون سنخیت با هویت منطقه ای و جمعی شهر چرام می دانند.

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

دیگر ورودی شهر چرام وضعیتی به مراتب بدتر دارد و نصب یک نماد بی مفهوم که از چندین سال قبل در ورودی چرام از سمت گچساران و باشت جا خوش کرده است، چهره ای زشت به این ورودی بخشیده است.

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

اگر از مردم چرام درباره این نماد سوال بپرسید بیش از 99 درصد آنها جواب قابل قبولی به شما نخواهند داد و  یک درصد باقی مانده نیز معتقدند که به دلیل تغییر شهردار و اعتقاد نداشتن وی به این نماد، کار ساخت این نماد ناهمگون با شهر چرام نیمه تمام رها شده است.

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

یکی دیگر از میدان های شهر چرام که از قدیمی ترین میادین این شهر محسوب می شود و در بلوار اصلی شهر واقع شده است، بلوار معلم می باشد که به تازگی دارای نام و نشان شده است اگرچه هنوز هم تندیس معلم در آن نصب نشده است.

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

میدان یا فلکه امام خمینی که تا یکی دو سال گذشته به فلکه عقاب معروف بود یکی دیگر از میادین شهر چرام است که کار خاصی روی آن صورت نگرفته و حتی فضای سبزی نیز در آن وجود ندارد و تنها وجه تمایز آن با سایر قسمت های خیابان اصلی یک حفاظ فلزی دایره ای شکل و یک تابلوی کوچک است که نام امام خمینی(ره) بر آن حک شده است.  

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

میدان امام حسین(ع) یکی دیگر از میادین شهر چرام است که کار زیباسازی آن در سالهای پیش انجام شده است و قرار است طی ماههای آینده تندیس بزرگ عصر عاشورا در آن نصب شود.

سایه بی هویتی از سر میادین چرام رخت بر می بندد

 

در این بین به نظر می رسد که در نامگذاری میادین و نمادهای شهری چرام حساسیت های فرهنگی و مذهبی مردم ولایتمدار شهرستان چرام تا حدودی مورد اغفال واقع شده است و با وجود 137 شهید گلگون کفن این شهرستان، از نمادهایی با رنگ و بوی ملی و مقاومت اثری نیست.

 

مسئولان نظام اسلامی نباید هرگز از یاد ببرند که رمز ثبات و بقای انقلاب در گرو ترویج و نهادینه کردن فرهنگ شهید و شهادت در جامعه است و سوم خرداد به عنوان نماد عینی غلبه ایمان، اراده، شجاعت و عقلانیت بر دشمن می توانست یکی از مناسبت ترین نمادهای شهر ولایتمدار و انقلابی چرام باشد.

 

انتهای پیام/چ

دیدگاه‌ها

میدان ورودی از سمت باشت یه میدان قدیمیه که بسیار با سلیقه و با درختان زیبا تزیین شده به هیچ عنوان نباید تغییر شکل داده بشه اونم با طرح هایی مانند مقبره ی منسوب به کوروش بت پرست
جناب دهقان و امام جمعه و دیگر کسانیکه خود را به کوری زده اید و الکی حرف میزنید مگه نماد فرشته چه چیز بدی دارد که همش میگید باید از مجسمه های شهدا و اطوره ای دیگر نصب میکردند خب اینکه کاری نداره یه جای دیگه نصب کنن . واقعا کوته فکر هستید. چرا؟؟؟ چشمهایتان را بشویید و جور دیگر ببینید. عامل پسرفت و بدبختی این شهر خراب شده شماها و افکار پوچتان هستید
آقای مسئول سایت چرا نظرات منتقدان رو تو سایتت نمیزنی. اصلا مگه میشه فقط هرچی باب سلیقه شما و دوستان شماست چاپ بشه. جمع کن بابا سایت مسخره تو. فقط دنبال ..... امام جمعه و بحثهای الکی هستی. آدم از دست شما چرامیها دق میکنه. همش بحثهای الکی. حالا بیا گیر بده به ورودی شهر از طرف دهدشت، چرا؟ چون امام جمعه(خان چرام) مخالف این نماد هستند. مگه ایشون کین که دارن تو همه چیزها باید حرف اول و آخر رو بزنه؟

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا