8. خرداد 1395 - 18:02
آتش سوزی در تاسیسات آبفای شهری و بی خیالی مسئولان
وقتی خطر از بیخ گوش مردم چرام گذشت! + تصاویر
وی با اشاره به نگهداری تعداد 20 کپسول 45 کیلویی گاز کلر در یکی از اتاقک های مخزن آب شهر چرام، گفت: به معنی واقعی کلمه خداوند رحم کرد و خطر از بیخ گوش مردم گذشت زیرا انفجار یکی از این کپسولها و پراکنده شدن گاز سمی کلر در فضا می توانست فاجعه بزرگی را در شهر بوجود آورد.
وقتی خطر از بیخ گوش مردم چرام گذشت! + تصاویر+پایگاه خبری چرام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام، ساعت 13:05 دقیقه دیروز (جمعه) وقتی آقای جهانبخشی نگهبان منبع آب شهر چرام جهت وضو گرفتن برای اقامه نماز ظهر از اتاق نگهبانی خارج می شود با صحنه ای هولناک روبرو شده و می بیند که زمین های اطراف منبع دچار آتش سوزی شده و آتش به سرعت در حال پیش روی به سمت منبع آب شهر و دستگاههای اطراف است.

وی که از وجود دهها کپسول گاز کلر در منبع و خطرات ناشی از ترکیدن آنها اطلاع دارد بلافاصله به اتاق نگهبانی برگشته و با رئیس آب و فاضلاب شهری تماس می گیرد و از حیدری می خواهد تا مسئولان شهر و اعضای مدیریت بحران را از این حادثه آگاه کرده و به کمک وی بشتابند.

برای شنیدن ادامه این ماجرا پای صحبت های آرمان حیدری رئیس اداره آبفای شهری چرام که به شدت نیز از دست مسئولان گلایه دارد می نشینیم و بقیه این حادثه را از زبان وی می شنویم.

 

برای خاموش کردن آتش منتظر مسئولان نشدیم

حیدری گفت: پس از اطلاع از خبر آتش سوزی فوری با آتش نشانی شهرستان تماس گرفتم که متاسفانه جواب ندادند بنابراین با شهردار تماس گرفتم ولی تلفن همراه وی نیز خاموش بود و به اجبار خودم را به اداره آتش نشانی رساندم و از آنها درخواست کمک کردم که آنها قول دادند مشکل را حل کنند.

وی با بیان اینکه منتظر کمک آنها نشده و برای برداشتن کپسول آتش نشانی به خانه برگشتم، افزود: با کمک دستگاه بیل مکانیکی اداره و سه نفر از همکاران و فرزند 12 ساله ام به محل مخزن و زمینهای اطراف که آتش گرفته بود رفتیم و مشغول خاموش کردن آتش شدیم.

 

مسئول مدیریت بحران محل منبع آب شهر را بلد نبود

رئیس آب و فاضلاب چرام با اشاره به تماس های خود با مسئول مدیریت بحران شهرستان چرام در طول مسیر رسیدن به محل آتش سوزی، گفت: وقتی محل آتش سوزی را برای علی جمالی مسئول مدیریت بحران شهرستان توضیح می دادم وی گفت که من این منطقه را بلد نیستم و وظیفه ما مدیریت کردن حادثه است نه ورود به منطقه!

 

تلفنی نمی توان آتش را خاموش کرد

حیدری با بیان اینکه ما به نیرو نیاز داشته و تلفنی نمی توان آتش را مهار کرد، ادامه داد: این جای بسی تعجب است که چطور مسئول مدیریت بحران یک شهرستان منبع آب شهرش که در فاصله 2 کیلومتری از مرکز آن قرار دارد را بلد نیست!؟

 

فرماندار هرگز تماس ها را پاسخ نداد

این مسئول همچنین از تماس های بی حاصل پی در پی و با فواصل 5 و 10 دقیقه ای با فرماندار چرام خبر داد و گفت: متاسفانه فرماندار هم نسبت به این موضوع بی توجه بود و نه به عنوان یک مسئول شهرستان که به عنوان یک شهروند هم بعد از دیدن این تماسهای بی پاسخ کوچکترین توجهی نکرد.

 

تا رسیدن نیروهای هلال احمر آتش مهار شد

وی گفت: رئیس هلال احمر نیز در جواب تماس های ما اعلام کرد که در منطقه حضور ندارد و تعداد 3 نفر از نفر نیروهایش را به محل آتش سوزی فرستاد که تا رسیدن آنها آتش فرو کش و خاموش شده بود.

 

کارکنان منابع طبیعی که برای کمک آمده بودند از ماشین پیاده نشدند

حیدری با اشاره به حضور لحظه ای چند نفر از کارکنان منابع طبیعی، خاطرنشان کرد: تعدادی از کارکنان منابع طبیعی با یک دستگاه خودروی پیکاب و زیر باد خنک کولر به محل آتش سوزی آمده و پس از مشاهده محل آتش سوزی بدون اینکه از خودرو پیاده شوند دور زده و برگشتند.

 

بیش از 300 میلیون ریال خسارات به تاسیسات آبفا وارد شد

این مسئول از سوخته شدن بیش از 20 متر کابل بزرگ فشار قوی در این حادثه خبر داد و گفت: متاسفانه پمپ 92 کیلوواتی ما به ارزش بیش از 300 میلیون ریال نیز طعمه حریق شد.

 

خطر از بیخ گوش مردم چرام گذشت

وی با اشاره به نگهداری تعداد 20 کپسول 45 کیلویی گاز کلر در یکی از اتاقک های مخزن آب شهر چرام، گفت: به معنی واقعی کلمه خداوند رحم کرد و خطر از بیخ گوش مردم گذشت زیرا انفجار یکی از این کپسولها و پراکنده شدن گاز سمی کلر در فضا می توانست فاجعه بزرگی را در شهر بوجود آورد.

 

آب شهرستان از چاههای رزرو تامین می شود

حیدری با بیان اینکه احتمال بی آبی در سطح شهر وجود دارد، گفت: هم اکنون چاه اصلی ما از مدار خارج شده است و آب شهرستان از دو چاه رزرو تامین می شود که هر لحظه امکان قطعی در مدار آنها وجود دارد.

وی در پایان با اظهار امیدواری از اینکه دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگواری نباشیم، ابراز داشت: اگر امکانات مناسب برای اطفاءحریق در شهر وجود ندارد حداقل باید مسئولان مربوطه پای کار بوده و با همدلی و حضور فیزیکی خود در محل حادثه و در صورت نیاز کمک از جاهای دیگر، به حل مشکلات کمک کنند.

 

گزارش و عکس: میثم دهقان

انتهای پیام/چ 

دیدگاه‌ها

خسته نباشید میگم به مسئولین و مدیران چرامی...واقعا باعث تاسف و شرم آور هستش..
نگفتید آتش سوزی کار کی بوده یا چگونه آتش گرفته

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا