11. خرداد 1395 - 11:01
خرید و فروش مسکن در شهر چرام به ندرت انجام می‌گیرد و مردم ترجیح می دهند به جای خرید مسکن در این شهرستان تازه تاسیس، در شهرهای با امکانات بیشتر و بزرگتر سرمایه گذاری کنند.
از مهاجرت و عدم سرمایه گذاری تا رکود بازار مسکن در چرام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام، احتیاج به مسكن و اتخاذ راهكارهای مناسب برای تولید متناسب با نیاز آن؛ یكی از مسائل و مشكلات عمده در شهرهای مختلف کشور است.

 

 نیاز به مسكن در تاریخ، همیشه دغدغه جوامع بوده و به فراخور امكانات و شرایط تاریخی، اقلیمی و تكنولوژیكی، روش‌های بدیع و متنوع تولید سرپناه، به خلق الگوهای مختلف سكونت منجر شده است.

 

شهر چرام یکی از شهرهایی است که طی دو سه سال گذشته بازار مسکن آن به طور اساسی با مشکل روبه‌رو شده است تا جایی که در برخی املاک این شهر طی چند ماه اخیر هیچ معامله‌ای صورت نگرفته و مشاورین املاک از این اوضاع ناراضی هستند.

از مهاجرت و عدم سرمایه گذاری تا رکود بازار مسکن در چرام

 

 البته علاوه ‌بر مشاورین املاک، متقاضیان خرید مسکن هم از این شرایط دلخور هستند؛ چرا که برای خرید و فروش خانه مورد نظر خود با مشکل روبرو هستند.

 

یکی از مشاورین املاک شهرستان چرام در این باره می گوید: خرید و فروش مسکن در شهر چرام به ندرت انجام می‌گیرد و مردم ترجیح می دهند به جای خرید مسکن در این شهرستان تازه تاسیس، در شهرهای با امکانات بیشتر و بزرگتر سرمایه گذاری کنند.

 

وی با بیان اینکه متقاضیان کمی در این شهرها حضور دارند، ادامه می دهد: محدود کسانی هم که متقاضی خرید در شهر چرام هستند دارای قدرت خرید پایینی بوده و پس انداز کافی برای خرید خانه ندارند.

از مهاجرت و عدم سرمایه گذاری تا رکود بازار مسکن در چرام

 

یکی دیگر از مشاوران املاک چرام با اشاره به اعطای وام های مسکن طی سه چهار سال گذشته، گفت: در نتیجه اعطای این وامها قیمت مسکن در شهر چرام با جهش خوبی روبرو شد که ساخت و ساز در مسکن مهر این شهر نیز بی ارتباط با این موضوع نبود.

 

وی افزود: متقاضیانی که سطح درآمد کمتری داشتند به این منطقه از شهر رفته و دنبال خرید خانه بودند اما طی دو سه سال گذشته و با تکمیل نشدن خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر، دیگر کسی تمایلی به خرید واحدهای مسکن مهر ندارد.

 

یکی از جوانان تحصیلکرده بیکار چرامی که به تازگی متاهل شده است با اشاره به قیمت اجاره مسکن در شهر بدون امکانات چرام، گفت: میزان اجاره بها باید نسبت به منطقه و میزان وسع مردم تعیین شود و باتوجه به اینکه اکثر مستاجران چرامی قشر کم درآمد و یا جوانان تازه ازدواج کرده هستند، میزان رهن 3 میلیون تومانی و پرداخت اجاره بها ماهیانه 300 هزار تومان برای آنها سنگین است.

 

این شهروند چرامی شرایط مختلفی از جمله تورم، بی‌ثباتی اقتصادی، رکود بازار خرید و فروش مسکن را در افزایش اجاره مسکن تاثیرگذار دانست.

از مهاجرت و عدم سرمایه گذاری تا رکود بازار مسکن در چرام

 

یکی دیگر از اجاره نشینان چرامی با بیان اینکه درد مستاجری در شهرهای کوچک بسیار سخت است، گفت: دولت در حال حاضر به بهانه افزایش نرخ تورم میزان تسهیلات را بالا نمی برد در حالی که قشر کم درآمد جامعه به شدت با تورم دست و پنجه نرم  می کنند.

 

شهروند دیگری که مشغول انعقاد قرارداد اجاره مسکن است، گفت: برای تعیین قیمت اجاره بهای مسکن بایستی ظوابطی تعریف شود تا هم برای مالک قابل قبول باشد و هم به مستاجر فشار کمتری وارد شود.

 

وی ادامه داد: برای تضییع نشدن حق طرفین باید شورایی متشکل از نماینده دادگستری ،نماینده فرماندار، نماینده صنف املاک، نماینده شورای شهر و فردی از معتمدان محل یا شورایاران تشکیل شود تا هم در جهت نظارت و هم در خصوص قیمت گذاری باتوجه به منطقه و میزان وسع مردم نرخی تعیین شود.

 

اگرچه افزایش میزان وام‌ها و تسهیلات تا حدی توانسته بازار مسکن را بهبود ببخشد اما به نظر می رسد همچنان بازار مسکن دغدغه اصلی مردم بوده و آرامش هنوز به این بازار برنگشته است.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا