14. اسفند 1395 - 11:10
شهرستان چرام مکانی بسیار مناسب برای گردشگران کشور و حتی خارج کشور است که دارای مناطق گردشگری فراوان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، شهرستان چرام از جمله شهرستان های استان کهگیلویه وبویراحمد است که علاوه بر فرهنگ مهمان نوازی شهروندان این شهرستان،دارای مناطق تفریحی، سیاحتی و زیارتی است.

 

باغ زیبای چشمه بلقیس نگین استان کهگیلویه وبویراحمد

تئتئ

چشمه بلقیس باغیست در ۴ کیلومتری شهر چُرام. این چشمه یکی از جاذبه های مهم گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمدِ که حدود ۳۸۹۶۰ متر مربع است.

این باغ شامل فضاهایی چون ۴ برج، در ضلع غربی باغ، چشمه، استخر و در قسمت شرقی آن صخره‎ای بزرگ و استخر زیبا بصورت دایره که دارای سه ورودی و یک خروجی و همچنین باغی بزرگ از انواع درخت میوه و بید مجنون وغیره است.

گفته می شود باغ چشمه بلقیس در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی توسط زنی به نام بلقیس احداث شده . 

این باغ توسط فوران آب چشمه های اصلی و چندین چشمه فرعی آبیاری می شه که آب آنها در نهرهای کوچک و بزرگ در باغ جریان می‎یابد.

فاف

 گل‌ها و گیاهان زینتی باغ نیز شامل گل‌های متنوعی از جمله شناخته‌ترین نوع آنها گل پیچک، گل رز و گل‌های متنوع دیگری مشود. برای اسکان خانواده‌ها در درون باغ سکو‌هایی برای نشتن خانواده‌ها و همچنین منقل‌هایی از جنس سیمان برای طبخ انواع کباب وجود دارد. 

در مرکز باغ حوض مرکزی دایره‌ای به شعاع ۱۰ متر و عمق ۱/۵ متر وجود دارد که دارای دو ورودی و یک خروجی می‌باشد، در مرکز این حوض بزرگ دایره‌ای کوچک وجود دارد که در ان چندین درخت کاشته شده است.

 

منطقه طسوج،بهشتی در قلب کهگیلویه وبویراحمد

اداداد

منطقه طسوج دارای آب و هوای بسیار مطبوع در بهار و تابستان و همچنین دارای آبی گوارا و شفاف بوده و در تمام طول سال پذیرای گردشگران بسیار زیادی است.

منطقه طسوج  به عنوان یکی از قطب‌های مهم گردشگری در شهرستان و حتی استان محسوب می‌‌شود و یکی از مناطق مهم گردشگری استان از لحاظ طبیعت و اکوتوریسم می باشد.

این منطقه زیبا دارای باغات سیب‌، گردو و درختان کهن سالی که زندگی کوچ نشینی ایلات وعشایر در این طبیعت‌ بوده که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.

وجود باغ‌های زیبا ودرختان قد برافراشته بلوط همراه با آب گوارای آبشار که در کنار سایه سار دلنشین چنار و سکوهای نشیمن می‌گذرد، حال و هوای هر بیننده‌ای رو دگرگون می‌کند.

اتاتتا

از جمله نقاط دیدنی این منطقه می‌توان به چشمه سرکوته طسوج، آبشار طسوج و امامزاده گلبهار اشاره کرد؛وجود درختان کهن سال گردو، بلوط، و چنار موج‌های بلندقامت در کنار رودخانه پرآب که از میان دو دره با صدای گوش نوازی، موسیقی ملایمی رو برای هر رهگذری به ارمغان می آورد.

توانایی ایجاد یک مسیر زیبای گردشگری از امامزاده گلبهار به چشمه و آبشار طسوج و همچنین آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که منطقه گردشگری طسوج می تواند به عنوان یکی از مقاصد گردشگری استان قلمداد گردد.

 

در روستای تاریخی آرند چرام تاریخ را مشاهده کنید

الاذابل

آرند نام یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین روستاهای شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد است.
وجه تسمیه نام این روستا به دلیل آن است که در زمان ساسانیان شاهزاده‌ای به نام اورنگ شاه در این مکان زندگی کرده که بعد از هجوم اعراب به این سرزمین، نام این منطقه را اورند گذاشتند و بعدها به آرند تغییر کرد.

این روستا در 8 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده و دارای قدمت تاریخی فراوانی است.

از مهمترین ویژگیهای این روستا طبیعت بکر، محصور شده در بین دو کوه و چشمه سارهای فراوان و محصول معروف آن میوه انار است.

وجود آثار باستانی متعدد، قبرهای قدیمی که رو به سمت بیت المقدس می‌باشد، وجود آسیاب‌های متعدد، قلاع بزرگ، دژهای بلند، همه و همه نشان از قدمت این سرزمین دارد.

تتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

گفتنی است که شهر چرام شهری در جنوب غربی ایران و در مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد بوده که مرکز شهرستان چرام می‌باشد.

مردم این شهر به زبان زیبای لری تکلم کرده و این شهر در سال ۱۳۹۰ دارای ۱۲٬۶۳۴ نفر جمعیت بوده است.

 

درحال بروز رسانی...

انتهای پیام/ض

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا
حرف تو
دوره آموزش مجازی شهید آوینی