12. فروردين 1396 - 10:06
حرم مطهر بی‌بی رشیده(س)، خواهر امام رضا(ع) و دختر امام موسی کاظم(ع) در سه کیلومتری شهر چرام مرکز شهرستان چرام در روستایی به همین نام قرار گرفته است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، شهرستان تاریخی چرام دارای اماکن دیدنی زیادی می باشد اما بی‌گمان این وجود مبارک ستاره امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا است که در قلب شهر می‌درخشد و بازدید از سایر نقاط را به حاشیه‌های زیارت تبدیل می‌کند.

 

امامزاده بی‌بی رشیده(ع) در کثرت الفاظ به «بی‌بی رشیده» شهرت دارد شاید هم نام واقعی یا کنیه ایشان «منذر» باشد در واقع هرچه باشد یکی از مقابر معتبر و با کرامت این بلاد است.

 

رودخانه تغار از دو کیلومتری شرق و رودخانه فصلی برم مرغابی چهار کیلومتری غرب‌آبادی روان و کوه گرباجوبی در سه کیلومتری جنوب آن قرار دارد.

 

مرقد امامزاده بی بی رشیده در پایین دست روستای سردره و در کنار رشته کوهی کوچک قرار دارد که چشمه هایی از دل آن می جوشد و به طور شگفت انگیزی در طول ماههای گرم سال پر آب می باشد.

 

وجود این چشمه ها همچنین باعث بوجود آمدن باغات زیبای درختان انار و انگور در این روستا شده است.

ثقفغعهخ

فعالیت‏های اقتصادی روستای سردره بر زراعت، دامداری، پرورش زنبور عسل و انجام کارهای خدماتی استوار است که اراضی روستایی به دو صورت آبی و دیم کشت می‏شود و عمده‏ترین محصولات زراعی را گندم، جو، انجیر، انگور و انار تشکیل می دهند.

 

همه ساله با فرارسیدن ایام نوروز، شهرستان چرام به واسطه وجود آرامگاه بی بی رشیده (س) دختر امام موسی کاظم (ع)، میعادگاه زائران و مسافرانی است که می‌آیند تا دمی در سایه این حرم معنوی بیاسایند.

 

علی از گردشگران شهرستان چرام ساکن استان یزد است که می گوید:تا کنون نام استان کهگیلوی وبویراحمد را می شنویدیم،در ذهن خود فقر و محرومیت را تجسم می کردیم.

 

وی افزود:اما حال که به این استان آمده ایم کلیه ی این ذهنیات را دور ریخته ایم.

ثیقفغعهخحج

این گردشگر گفت: طبیعت این استان ما را شگفت کرده است و کنون فکر نمی کنیم که در دنیای مادی هستیم.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه طبیعت و مکان های سیاحتی و زیارتی شهرستان چرام را چگونه ارزیابی می کنید،اظهار کرد:با ورود به شهرستان چرام و با دیدن مناظر طبیعی  این شهرستان در طول مسیر چنین انتظاری را داشتیم که به مکان های بسیار زیبا برسیم.

 

علی در ادامه بیان کرد:در ابتدای سفرمان به باغ زیبای چشمه بلقیس چرام رفتیم که به راستی نگین سبز جنوب کشور است؛در ادامه سفر به حرم مطهر بی بی رشیده(س)آمده ایم که با کمی تحقیق دریافتیم که خواهر امام رضا(ع) می باشد؛ما قصد داریم در این امامزاده مطهر دو روز مانده و زیارت های مخصوص آن را انجام دهیم.

626تالبیس

وی در آخر این گفت وگو تصریح کرد:شما چرامی ها مردمان مهمان نواز و خونگرمی هستید و در این امامزاده به شما می گویم که اولویت اول خود برای تمامی سفرهایمان در طول سال سفر به چرام و مکان های زیارتی این شهرستان است.

 

گفتنی است که آستانه امامزاده بي بي رشيده (علیها السلام) در ضلع غربي روستاي دمدره، 2 كيلومتري غرب شهر چرام و 17 كيلومتري شرق شهر دهدشت واقع گرديده است.

 

گزارش و عکس:صادق شیخی،امین آتشدانی

انتهای پیام/چ

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا