15. خرداد 1396 - 12:41
امروزه همچنین، مساله اشتغال برای جوانان، خانواده ها و در نهایت برای دولت ها به یکی از دغدغه های اصلی تبدیل شده که به سادگی نحوه زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است. حال باید دید که به طور کلی ایجاد اشتغال به عهده دولت است یا بخش خصوصی؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، کشورهایی که در سال های اخیر توانسته اند به پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری نایل شوند، همواره بیشترین عاملی که تاثیر چشمگیری بر موفقیت آنها داشته است را مواردی مانند توسعه فرهنگ کارآفرینی و کسب و کار کوچک، انجام حمایت های لازم از کارآفرینان، ارائه آموزش های مورد نیاز به آنان و انجام تحقیقات و پژوهش های لازم در این زمینه می دانند

 

امروزه همچنین، مساله اشتغال برای جوانان، خانواده ها و در نهایت برای دولت ها به یکی از دغدغه های اصلی تبدیل شده که به سادگی نحوه زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است. حال باید دید که به طور کلی ایجاد اشتغال به عهده دولت است یا بخش خصوصی؟

 

اگرچه دولت ها موظف به توسعه زیرساخت ها و بسترسازی مناسب و باثبات در اقتصاد و دنیای کسب و کار هستند اما بخش مهمی دیگری بنام اقتصاد مقاومتی می تواند در این زمینه کمک زیادی کند.

 

کاربرد واژه اشتغالزایی در گفتمان های سیاسی

اما واژه اشتغالزایی در واقع این تصور را برای ما به وجود می آورد که یک شغل برای پاسخ به نیازهای بازار ایجاد می شود.

 

 واژه اشتغالزایی کاربرد زیادی در گفتمان های سیاسی دارد و این امر به گونه ای است که بعنوان مثال زمانی که یک کاندید انتخاباتی از برنامه های آینده خود در مورد شرایط خاص مالیاتی، برنامه های یارانه یی یا چارچوب های قانونی جدیدی برای ایجاد شغل سخن می گوید.

 

این واژه در مفهوم عملی، زمانی به کار می رود که یک صنعت خاص در صورت لزوم به استخدام کارگران و کارمندان بیشتری روی می آورد تا بتواند تقاضای بازار برای محصولات یا خدمات ویژه یی را برطرف کند.

 

اما اگر با دید میدانی به اطراف خود نگاه کنید،مشاهده خواهید کرد که مشکلات مسکن، ازدواج و اشتغال از نگرانی‌های جوانان ما در جامعه است.

 

 برابری رفع مشکلات جامعه با شادابی جوانان

http://choram.ir

ما اگر بتوانیم این عوامل را برطرف کنیم ناامنی‌ها از جامعه می‌رود و جوانان ما با شادابی و نشاط به آرامش حقیقی دست پیدا می‌کنند و مطعن باشید تا این مشلات رایج از بین نرود،آراش به جامعه بر نمی گردد.

 

امروز بسیاری از افراد تحصیل کرده و همچنین حدود ۵ میلیون دانشجو در کشور وجود دارد که تمام آنها پس از فارغ ‏التحصیلی خواستار شغل مناسب با تحصیلات و موقعیت اجتماعی‌شان هستند.به راستی که باید در این وضعیت چه رفتارهایی از نهادهای زیربط صورت بگیرد؟این موضوع درصورتی است که بعضی علت افزایش بیکاری افزایش همین امر می دانند.

 

سیاست های اشتباه اقتصادی علت مشکلات جوانان/قطب کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد در رکود اقتصادی

http://choram.ir

سیاست های اشتباه اقتصادی همچون اعمال اقتصادهای انقباظی و انبساطی در زمان نامناسب می تواند یکی مهمترین دلایل افزایش بیکاری و رکود اقتصادی باشد.

 

اما بعنوان مثال به شهرستانی که قطب کشاورزی یک استان در کشورمان است،نگاهی می اندازیم تا بدانیم آیا جوانانی که با وجود داشتن مدارک مختلف از دانشگاه های معتبر خواستار کار دولتی هستند یا فقط نیازمند یک شغل؟

 

درست است برخی از جوانان شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد خواستار کار و شغل دولتی اند اما اکثر آن ها به دنبال شغلی برای رفع نیازهای روزمره خود و خانواده خویش هستند.

 

جوانان این شهرستان دیگر امیدی به اشتغال نداشته و دست به هرکاری می زنند ناامید به خانه بر می گردند.بازاریان نیز که در این شهر از رکود اقتصادی می نالند،نگرانی های زیادی برای آینده خود دارند.

 

دستگاه های امر می توانند با کمی تدبر و اعمال برخی سیاست های مناسب و همچنین بکارگیری افرادی لایق در شغل های دولتی و دادن تسهیلات با نرخ بانکی کم به سایر افراد تاحدود چشمگیری این مشکل را حل ووفصل کنند.

 

 کاهش رشد اقتصاد ایران از 5.2 به ۴درصد در 2017 /علت:تحریم‌های جدید 

http://choram.ir

با این وجود بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «دورنماهای اقتصادی جهان در ژانویه 2017 پیش بینی کرده بود اقتصاد ایران در سال 2017 رشد 5.2 درصدی داشته باشد در گزارش جدید خود این رقم را به 4 درصد کاهش داده است.

 

بانک جهانی در گزارش خود نوشته است تحریم های جدیدی که آمریکا در ابتدای سال 2017 علیه ایران وضع کرد مانع بازگشت اعتماد سرمایه گذاران خارجی به ایران شده است. (منبع)

 

رهبر معظم انقلاب:هدف مسئولان رضایتمندی مردم باشد/ما باید درمقابل تحریم ها ایستادگی کنیم

http://choram.ir

این مطلب درصورتی است که رهبر معظم انقلاب نیز می فرمایند:مسئولان کشور تمام توانشان را برای جلب رضایت مردم به کار گیرند نه جلب رضایت قدرت‌های بزرگ و زورگو. انقلابی‌گری این است که مسئولان در برابر زورگویان تسلیم نشوند و فریب قدرت‌های پوشالی را نخورند.

 

ایشان افزودند: ما باید در برابر تحریم‌های آمریکا مقاوم سازی کنیم و توانایی ایستادگی داشته باشیم.

 

 

امیدواریم بار دیگر مسئولان زیربط با الگوگیری از بیانات مقام معظم رهبری و اعمال سیاست های صحیح مشکلات فعلی را حل کنند.

 

به کانال اخبار کهگیلویه و بویراحمد بپیوندید:

https://goo.gl/g7ObHn

 

گزارش:صادق شیخی

انتهای پیام/ح

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا