4. تير 1396 - 1:55
شهر چرام داراي مکانهاي ديدني بسيار و ازجمله باغ معروف و مشهور چشمه بلقيس ، باغ عمران ،چشمه کورسا،امامزاده امير يوسف،سرکرته،باغ و آبشار المون،قلعه قديمي،روستاي تاريخي آرند و باغهاي زيباي طسوج بوده و با توجه به سرزمينهاي حاصلخيز و شاليزارهاي وسيع و زيبا در آن به منطقه سبز و به عنوان «شمالي در جنوب» ناميده مي‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،شهر چرام در بخش شرقي شهرستان کهگيلويه و بويراحمد واقع شده‌است. 

 

چرام داراي مکانهاي ديدني بسيار و ازجمله باغ معروف و مشهور چشمه بلقيس ، باغ عمران ،چشمه کورسا،امامزاده امير يوسف،سرکرته،باغ و آبشار المون،قلعه قديمي،روستاي تاريخي آرند و باغهاي زيباي طسوج بوده و با توجه به سرزمينهاي حاصلخيز و شاليزارهاي وسيع و زيبا در آن به منطقه سبز و به عنوان «شمالي در جنوب» ناميده مي‌شود.

 

اين شهر داراي دو نمونه پر محصول برنج مرغوب از نظر کمي و کيفي به نامهاي ثبت شده چرام1 و چرام 2 بوده که مردم اين شهر با صفا و مهمان دوست بوده به طوري که در استان کهگيلويه و بوير احمد به خونگرمي و مهرباني مشهور و معروف مي‌باشند.

 

زبان مردم اين شهر زيبا لري است.اين شهر از سال 1356 تا کنون داراي شهرداري بوده که در 30 سال انقلاب توجه زيادي به اين شهر نشده ولي از زمان رئيس جمهوري آقاي احمدي نزاد کلنگ ساخت دانشکده علم و صنعت زده شده که تاکنون نزديک به 30 درصد از فاز اول ساخته شده‌است.

 

اين شهر در کشاورزي از سال 1380 تاکنون کارهاي زيادي در ايجاد باغ و کاشت مرکبات شده‌است .

 

طبيعت سرسبز و زیبای شهر چرام در فصول زمستان و بهار و همجواری با روستاهاي ييلاقي و خوش آب و هوای سادات امامزاده علی و طسوج در فصل های تابستان و پاییز این شهرستان را به یکی از کم نظیرترین مناطق آب و هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل کرده است.

 

تنوع آب و هوایی در شهرستان چرام به حدی است که تنها با طی مسافت 67 کیلومتر از گرمترین منطقه این شهرستان یعنی شهر چرام به سردترین و خوش آب و هواترین منطقه آن یعنی روستای طسوج می رسید.

http://choram.ir

با شروع تعطیلات تابستانی موج ورود گردشگران و مسافران دور و نزدیک به شهرستان چرام و به خصوص روستای تاریخی و گردشگری طسوج افزایش چشمگیری پیدا می کند به طوری که بسیاری از ساکنین مهمان نواز این روستا، روزانه چندین مهمان در خانه های خود اسکان می دهند.

 

موقعيت خاص و برخورداري روستای طسوج از مواهب طبيعي و توان بالقوه توريستي، اين خطه از استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت يکي از اعجاب آورترين موقعيتهاي زيست محيطي درآورده است که در جنوب غربی کشور بي نظير است و براي شهرهاي اطراف خود محوريت جذب گردشگري دارد.

 

آبشار الوان طسوج و چشم انداز بی نظیر آن تنها یکی دهها مکان گردش پذیر این روستا می باشد که همه روزه مسافران و گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

http://choram.ir

 

همنشینی درختان سر به فلک کشیده چنار با چشمه های خروشان این منطقه قدمتی دیرینه به درازی تاریخ روستای طسوج دارد.

 

ساکنین محلی از دیرباز با درخت چنار و خواص آن آشنایی کامل داشته و برای مصارف مختلف صنعتی و دارویی از آن بهره برده اند.

 

طبیبان و حکیمان قدیمی روستای طسوج نیز از ریشه این درخت برای درمان مارگزیدگی و پادزهری برای خزندگان و نیش های سمی آنها استفاده می کنند.

 

آثار باستانی و تاریخی به جای مانده در روستای طسوج حکایت از آن دارد که این روستای توریستی تا اواخر دوره قاجار و در فصل های مختلف سال مرکز حکومت خوانین و شاهزادگان قاجار بوده است.

 

از جاذبه های تاریخی روستای طسوج می توان به قلعه تاریخی عمارت هشت و کتیبه سنگی واقع شده در ورودی آبشار الوان این روستا اشاره کرد که بر این ادعا صحه می گذارد.

 

چشمه بلقیس نام جدید روزگار ما برای باغی است که مرحوم اسکندر خان چرامی در اطراف این چشمه بر جای باغی که از ازمنه پیش از او، در این محل وجود داشت توسیع و تجدید رونق کرده است.
مدتی نیز این باغ و یک آبادی کوچک نزدیک آن در مکاتبات و اسناد و بعضی از سفرنامه ها به نام اسکندریه شهرت گرفته است... به نظر می‎رسد این باغ مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی می‎باشد.
http://choram.ir

این باغ با مساحتی در حدود 38960 متر مربع و شامل فضاهایی چون 4 برج به ابعاد 70 *150 متر در ضلع غربی باغ، چشمه، استخر و در قسمت شرقی آن صخره‎ای بزرگ به ارتفاع 20 متر تشکیل شده است. این باغ در حال حاضر در تملک شهرداری می‎باشد.

 

پوشش گیاهی این باغ بدلیل گرمسیری بودن این منطقه شامل اکالیپتوس، سدر، بلوط، سرو و دارای درختان متنوع میوه‎ای چون گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج، نخل و ... می‎باشد. همچنین بوته‎های گیاهی گوناگون و گلهای مختلف در آن به چشم می‎خورد.

http://choram.ir
نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمه‌های اصلی و چندین چشمة فرعی می‎باشد که بوسیله نهرهای کوچک و بزرگ متعددی در باغ جریان می‎یابد و آب مازاد آنها بوسیله جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت می‎شود.
 
 
این استخر زیبا به شعاع 10 متر و عمق 1/5 متر بصورت دایره و دارای سه ورودی و یک خروجی می‎باشد که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان می‎ریزد. این استخر، باغچه‎ای به قطر 4 متر که پوشیده از درختان نخل، نارنج، پرتقال و گلهای زیبا و متنوع است را در آغوش گرفته است.
 
 

همچنین صنعت جهانگردی بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین صنعت در دنیا به حساب می‌آید؛ بسیاری از کشورها این صنعت پویا را منبع اصلی درآمد، اشتغال‌زایی، رشد بخش خصوصی و توسعه زیرساخت‌ها می‌دانند. صنعت گردشگری امروزه به قدری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اهمیت دارد که اقتصاددانان آن را صادرات نامرئی نیز می‌نامند.

http://choram.ir

یکی از انواع گردشگری که روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند، گردشگری روستایی است و به نظر می‌رسد روستاها در آینده به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگران تبدیل شوند.

 

وجود روستاهای بکر با طبیعت وصف‌نشدنی در استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد فرصت بسیار خوبی برای اجرای طرح‌های روستای هدف گردشگری در جهت ایجاد اشتغال، درآمد و توسعه در این استان است.

 

اما باید دانست که برای استفاده از ظرفیت روستاهای کهگیلویه و بویراحمد  با پتانسیل بالا در حوزه گردشگری  و در راستای رونق اقتصادی باید امکانات رفاهی و زیرساختی فراهم شود .

 

 

روستای شیخ حسین نام خود را از نام زیارتگاهی که در آن وجود دارد گرفته است که در بین مردم محلی از احترام خاصی برخوردار است.

http://choram.ir

این روستا به مانند روستاهای دیگر شهرستان چرام سابقه ای دیرینه دارد و یکی از روستاهای زیبا و پرجمعیت این منطقه محسوب می شود.

 

وجود دو آسیاب و اصطبل تاریخی در این روستا که قدمت آنها مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام بوده گواه این ادعاست

 

این دو اثر به ترتیب در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۳۴۱ و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۹۶۶ به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

 

موسیقی مورد علاقه مردم روستای شیخ حسین ساز و نقاره محلی و آوازهای " یار یار " خوانندگان می باشد که شنیدن نوای سوزناک آنها خاطرات تلخ و شیرین گذشته را در اذهان روستائیان تداعی می کند.

 

 این آوازهای محلی همراه با نی و دیگر سازهای بادی در مراسم های مختلف جشن ، سوگواری‏ و حماسی اجرا می‏شود.

http://choram.ir

برگزاری پر شور مراسم های ملی مذهبی در این روستا سبب شده است تا بسیاری از شهروندان چرامی به همراه خانواده در مراسم های جشن و عزاداری این روستا حضور یابند و از برنامه های متنوع روستائیان که سبک سنتی برگزار می شود استفاده کنند.

 

اجرای مراسم جشن های انقلاب و عزاداری عصر عاشورا دو برنامه بزرگ روستای شیخ حسین می باشد که هر ساله با استقبال گسترده مردم شهرستان چرام و روستاهای اطراف برگزار می شود.

 

شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامداری است و روستائیان در اکثر روزهای سال مشغول کاشت و برداشت این محصولات هستند.

http://choram.ir

با وجود فراوانی و دسترسی آسان شهروندان چرامی به محصولات لبنی و صیفی جات در بازار شهر، اما بسیاری از مردم ترجیح می دهند برای خرید میوه، سبزی و صیفی جات مورد نیاز خود در روزهای پایانی هفته به این روستا سفر کرده و از محصولات مرغوب و تازه روستائیان استفاده کنند.

 

گردشگری روستایی می‌تواند منبع جدید درآمد برای روستاییان و به ویژه روستاییان کشورهای در حال توسعه باشد و تا اندازه‌ای مشکلات آن‌ها را حل کند و یا تقلیل دهد. این امر مستلزم مدیریت و برنامه‌ریزی خاصی است تا گردشگران علاوه بر دیدن مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی آن نقاط، با آداب و رسوم و فرهنگ آن روستا نیز آشنا شوند.

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا