7. دى 1396 - 8:39
بیکاری از جمله معضلات دردناکی است که جامعه جوان کشور بیش از پیش با آن روبه‌روست. هجوم بیکاران برای پیوستن به بدنه دولت و فقدان ارائه امکانات سرمایه گذاری سازماندهی شده برای ایجاد اشتغال، از جمله مسائلی است که کمتر در بودجه‌ریزی به آن توجه می شود .

به گزارش اطلاع رسانی چرام،مشکل بیکاری در دهه های اخیر به صورت یکی از مسایل بسیار حاد کشورهای توسعه نیافته در امده است در کشورهای عقب افتاده جنبه های بیکاری در تارو پود جامعه نهفته و به صورت مزمن در امده است.

 

بیکاری از جمله معضلات دردناکی است که جامعه جوان کشور بیش از پیش با آن روبه‌روست. هجوم بیکاران برای پیوستن به بدنه دولت و فقدان ارائه امکانات سرمایه گذاری سازماندهی شده برای ایجاد اشتغال، از جمله مسائلی است که کمتر در بودجه‌ریزی به آن توجه می شود .

 

شواهد حاکی از آن است که ارتباط بین تغییرات در نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری بطور قابل ملاحظه ای در طول زمان ودرطی چرخه اقتصادی و بسته به کشور یا مناطق تحت مطالعه متفاوت بوده است.

 

امروز مشکلات و مسائلی که بر سر راه جوانان وجود دارد به قدری زیاد است که جوانان را بر سر یک دو راهی قرار داده است . یا باید قید مسائلی همچون ازدواج را زده و آن را به تعویق بیندازند، و یا بعد از تلاش های طولانی و مرارت های زیاد یا به سختی به نتیجه خواهند رسید.

 

جوانان چرام نیز یکی از بخش های جمعیتی این کشور هستند که با کمی نشستن پای دردودل های آن ها خواهید فهمید که علاوه بر کاهش شدید انگیزش آنها نسبت به مسائلی مثل ازدواج،دارای بی میلی زیاد نسبت به سایر موارد هم هستند.

http://choram.ir

از طرفی با وجود این وضعیت بانوان چرامی هم با دارا بودن مدارک مختلف از دانشگاه های معتبر و همچنین بالا بودن استعداد این بانوان از اشتغال و شغل بی بهره اند.

 
 

افسردگی به بخشی از زندگی هر انسان ،در همه جوامع به عنوان یک مشکل و عدم سازگاری تلقی می شود که استرس جزلاینفک زندگی و درنتیجه رویدادهای روزمره را به وجود می آید و جوانان سرزمین چهارفصل چرام با این مشکل اجتماعی روبرو هستند.

 

 

چرام دارای جوانانی بااستعداد اما بیکار!!

اما در چرام نیز جوانان بااستعدادی وجود دارد که بیکارند؛شاید دلیل این بیکاری سیاست های اشتباه دولت در بخش رشد اقتصادی باشد.

http://choram.ir

جوان چرامی با داشتن مدرک کارشناسی ارشد گفت:به هر حال همه ی کشورها مشکل دارند اما داشتن تحصیلات ما در مراکز مختلف چه نتیجه ای بدنبال خواهد داشت؟

 

علی افزود: ما که بی فایده مدرک نگرفته ایم؟بسیاری از جوانان چرام مدرک دارند، آینده ای نیز دارند؟

 

این جوان تحصیل کرده اضافه کرد:به نظر جوانان چرامی برای این مشکل بسیار مهم باید فکری کرد.

 

 

با وجود این همه مشکلی که وجود دارد،یکی پس از دیگری تنها منابع تولیدی هایمان را در چرام از دست می دهیم.یکی از تولیدی های مهم در شهرستان چرام شهرک صنعتی بردیان است که بسیاری از بخش های تولیدی های خود را از دست داده است.

 

 

تقاضاهای بی مورد؛وقتی دستمان به جایی نمی رسد/

http://choram.ir

ما جوانان چرام چه آینده ای خواهیم داشت؟از طرفی با داشتن مدرک بیکار هستیم و از طرفی دیگر شهرک ها و مراکز تولیدی ما به طرف تعطیلی سوق دارند.

 

از مسئولان مربوطه برای چندمین بار تقاضا داریم که تمام توان خود را بگذارند و فکری به حال بیکاری جامعه علی الخصوص جوانان چرام کنند؛اما هرچه جلوتر می رویم از تقاضای خود صرف نظر می کنیم زیرا فایده ای ندارد که ندارد.

 

 

نداشتن نیروی کار یا سیاست های اشتباه اقتصادی؟؟؟

جوانان کشور به امید اشتغالی دائمی یا موقت وارد دانشگاه های معتبر شده تا شاید زندگی خویش را در رفاه بگذرانند.

 

اما يكي از عوامل اصلي تعيين كننده نرخ بيكاري، ميزان اشتغال در اقتصاد است که طبيعي است ميزان اشتغال در اقتصاد نيز به ميزان توليد اقتصاد و رشد اقتصادي بستگي دارد.

 

به هر حال هر چه رشد اقتصادي افزايش يابد، ميزان اشتغال نيز به تبع آن افزايش مي يابد و در نتيجه نرخ بيكاري كاهش خواهد يافت.

بنابراين سياست هاي اقتصادي كه موجب افزايش رشد اقتصادي شوند به افزايش اشتغال و كاهش نرخ بيكاري كمك مي كنند و در مقابل سياست هاي اقتصادي كه به كاهش رشد اقتصادي مي انجامند، به كاهش اشتغال و افزايش نرخ بيكاري كمك مي كنند.

 

از مهم ترين سياست هاي دولت مي توان به سياست هاي پولي، سياست هاي مالي، سياست هاي ارزي، سياست هاي تجاري و سياست هاي حاكم بر بازار نيروي كار اشاره كرد که جوانان این مرزوبوم نیز از این داستان ناراضی اند.

 

 

این گزارش درحالی است که  نرخ بیکاری در شهرستان‌های بویراحمد، لنده، کهگیلویه، باشت، گچساران، چرام، بهمئی و دنا به ترتیب 10.76، 12.67، 13.01، 14.6،  16.02 ، 16.98، 17.73 و 8.93 درصد است و چرام هم رتبه دوم استان را دارد.

 

 

 اگرچه بیکاری یک معضل خانمان سوز است و اثراتش چه مادی و چه معنوی پیکره جامعه را تحت تاثیر منفی خود میگذارد اما میشود با ارایه راه حل هایی مناسب با این معضل مبارزه کرد که بهترین راه حل آن این است که مسوولان عالیرتبه اشخاص بیکار که توانایی انجام کار را دارند را حمایت مالی و روانی کنند.به این معنا که ۱شخص بیکار یک توانایی از خود نشان داده و مسوولان از این شخص حمایت و وی را در راه کسب شغل راهنمایی و کمک کنند.

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس