18. آذر 1396 - 23:49
منطقه سردره و آستانه امامزاده بي بي رشيده (س) در 2 كيلومتري غرب شهر چرام واقع شده که مکان مناسبی برای گردشگران دوستدار طبیعت است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، شهرستان تاریخی چرام دارای اماکن دیدنی زیادی می باشد اما بی‌گمان این وجود مبارک ستاره امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا است که در قلب شهر می‌درخشد و بازدید از سایر نقاط را به حاشیه‌های زیارت تبدیل می‌کند.

 

روستای سردره نیز یکی از روستاهای زیبا و گردشپذیر شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد می باشد که به واسطه وجود امامزاده ای واجب التعظیم و مناطق بکر طبیعی شهرت یافته است.

 

امامزاده بی‌بی رشیده(س) در کثرت الفاظ به «بی‌بی رشیده» شهرت دارد شاید هم نام واقعی یا کنیه ایشان «منذر» باشد در واقع هرچه باشد یکی از مقابر معتبر و با کرامت این بلاد است.

 

رودخانه تغار از دو کیلومتری شرق و رودخانه فصلی برم مرغابی چهار کیلومتری غرب‌آبادی روان و کوه گرباجوبی در سه کیلومتری جنوب آن قرار دارد.

 

 

مرقد امامزاده بی بی رشیده(س) در پایین دست روستای سردره و در کنار رشته کوهی کوچک قرار دارد که چشمه هایی از دل آن می جوشد و به طور شگفت انگیزی در طول ماههای گرم سال پر آب می باشد.

 

 

باید بیان کرد که طرح آرامش بهاری، یاس نبوی، ضیافت الهی، طرح تابستانه نشاط معنوی، بصیرت عاشورایی و همه مراسمات مذهبی در این بقعه شاخص شهرستان برگزار می‌شود، ضمن اینکه سالانه رتبه اول جذب گردشگر را در شهرستان کسب می‌کند.

 

همچنین همه ساله با فرارسیدن ایام نوروز، شهرستان چرام به واسطه وجود آرامگاه بی بی رشیده (س) دختر امام موسی کاظم (ع)، میعادگاه زائران و مسافرانی است که می‌آیند تا دمی در سایه این حرم معنوی بیاسایند.

 

 

اگر تا کنون نام استان کهگیلوی وبویراحمد را شنیده باشید شاید فقط در ذهن خود فقر و محرومیت را تجسم کنید اما حال که به این استان سفر کنید، کلیه ی این گمان ها از ذهنیات دور میشود.

 

 

ایجاد شدن امکانات رفاهی اولیه و موردنیاز سبب شده است تا در سالیان اخیر خیل عظیم مسافران و گردشگران شهرستانهای دور و نزدیک به این منطقه سرازیر شوند و لحظات شاد و به یادماندنی را برای خود و خانواده رقم بزنند.

 

در منطقه سردره و آستان مطهر امامزاده بي بي رشيده (علیها السلام) جایگاه های ویژه تفریحی وجود دارد تا گردشگران با ورود به این مکانها احساس نارضایتی نکرده و نهایت لذت را ببرند.

 

به اعتقاد اهالی روستای سردره در زمان های دور و پس از اینکه این بانوی بزرگوار به روستای سردره قدم گذاشته و به علت بیماری از دنیا می روند، نبود آب جهت غسل دادن پیکر پاک این امامزاده عظیم الشان باعث ناراحتی همراهان می شود که ناگهان کرامتی روی داده و چشمه ای از دل کوه بیرون می زند و هم اکنون نیز این چشمه وجود داشته و پر آب است.

 

وجود مراتع غنی و حاصلخیز در دشت های مجاور سبب رونق دامداری در روستای سردره شده است و مهم‏ترین محصولات دامی این روستا شامل انواع فرآورده‏های لبنی مانند دوغ، ماست، شیر، کره و روغن حیوانی است.

 

 

وجود این چشمه ها همچنین باعث بوجود آمدن باغات زیبای درختان انار و انگور در  روستای سردره  شده است.

 

گفتنی است که آستانه امامزاده بي بي رشيده (س) در ضلع غربي روستاي دمدره، 2 كيلومتري غرب شهر چرام و 17 كيلومتري شرق شهرستان کهگیلویه واقع شده است.

 

 

انتهای پیام/

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا