5. بهمن 1396 - 8:59
روستای مندان یکی از قدیمی ترین روستاهای استان کهگیلویه وبویراحمد واقع در شهرستان چرام و از توابع شهر سرفاریاب است که از آثار به دست آمده و کشف شده باستانی در آن روستا،سکونت دردوره های ایلامی را نشان می دهد اما اکنون وضعیت خوبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،در فضای مجازی و رسانه های مختلف روزی نیست که از زیلایی بویراحمد و محرومیت های آن مطلبی گفته نشود اما دردیگر سو منطقه پشته‌زیلایی سرفاریاب‌بامحرومیتی مشابه‌ مظلوم واقع شده است.

 

روستای مندان یکی از قدیمی ترین روستاهای استان کهگیلویه وبویراحمد  واقع در شهرستان چرام و از توابع شهر سرفاریاب است که از آثار به دست آمده و کشف شده باستانی در آن روستا،سکونت دردوره های ایلامی را نشان می دهد.
 

گفته اند که این منطقه به علت داشتن آب و هوای مطلوب و سرسبز بودن منطقه، محل زیبایی برای گردش و تفریح است.

 


روستای مندان که یکی ازبزرگترین روستاهای بخش سرفاریاب است و در زاگرس و دامنه طبیعت بکر و بسیار زیبای کوه نور یا نیل قرار دارد که این دامنه پوشیده از گونه های گیاهی متفاوت است.

 

در۲۵ کیلومتری شهرستان چرام و در نزدیکی شهرسرفاریاب روستایی وجود دارد به نام" مندان" که رنگ و بویی از آبادانی در آنجا به چشم نمی‌خورد و اهالی روستا به ویژه جوانان ناامید و بدون انگیزه روز و شب را می گذرانند.

 

در کوچه پس کوچه های این روستای زیبا که قدم می زنید، می‌توان سایه محرومیت را بر سر خانه هایشان مشاهده کرد؛ محرومیتی که هرساله با وعده ای امیدوار کننده تا سال بعد تمدید می شود!

 


یکی از اهالی این روستا در گفتگو با یک سایت محلی  در مورد مشکلات روستا بیان کرد:روستای مندان مشکلات زیادی دارد به همین خاطر فرزندان ما و تعداد زیادی ازخانواده های روستا بعلت مناسب نبودن جاده های ارتباطی، انتن دهی واینترنت،امکانات ورزشی و آموزشی روستا را ترک کرده اند.

 

 دهیار روستان مندان نیز گفت :جاده ارتباطی به شهر از پیچ های خطرناک واسفالت نامناسب وکنده کاریهای زیادی برخوداراست که هرروز تعداد زیادی از رانندگان  از این وضعیت معترض ونگرانی زیادی دارند.

 

سبحانی اضافه کرد:مدت زیادی هست که یک طرف جاده اسفالت و طرف دیگرهم نیمه کاره رها شده که ناراحتی هرعابری را بوجود آورده است.

وی درآمد کم اهالی روستا را یکی دیگر از مشکلات خانواده های روستا دانست و اظهار کرد: یکی از راههای درآمد زایی در این روستا گردشگری است اما مسولان پاسخ دهند گردشگران چگونه از جاده خراب و پر از پیچ وخم وکنده کاری این روستا به این طبیعت سر بزنند؟

 

دهیار مندان به پتانسیل های روستا اشاره وافزود:روستا از پتانسیل های خوبی ازجمله زمین های کشاورزی جهت کشت وکوهستانی بودن ان برای دامداری برخوداراست.

 

 

سبحانی با بیان اینکه مردم ازما گله دارند، ادامه داد:مردم روستا نسبت به اینکه ما پیگیری و مکاتبه انجام نمی دهیم، گله مند هستند.

وی به قطعی شبکه های تلویزیون اشاره وعنوان کرد:شبکه های تلویزیون با اولین بارش باران و وزش باد قطع می شوند و مشکلاتی را برای مردم به وجود می اورد.

 

دهیارروستای مندان به خاکی بودن کوچه ها و خیابان ها اشاره کرد و گفت:تمامی کوچه ها و خیابانهای روستاخاکی و وضعیت مناسبی ندارند.

 

 

براستی باید عنوان کرد در این روستا سهم جوانان تنها کشاورزی و دامداری است و جوانانی که اگر در شهر بودند، می توانستند از امکانات ورزشی و تفریحی زیادی بهره مند شوند و نیازهست که مسولان به مشکلات مندان رسیدگی کنند.

 


در ادامه به مباحثی همچون آنتن دهی در این روستا می پردازیم که  بسیار ضعیف است و با وجود این همه مشکل قطعا نیاز به تلفن های ضروری بیش از مکانهای دیگر احساس میشود.

 

طرح هادی در روستای مندان به طور کامل اجرا نشده وهمین امر باعث دردسرهایی برای شورا و دهیاری شده است.

 

 باتوجه مشکلات نامبرده وعدم دسترسی به اینترنت باعث شده تا دانشجویان مسیرتقریبا۳۰کیلومتری رابرای انتخاب و انجام واحدهای دانشگاهی انتخاب واحد بروند که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نبوده و خانواده ها مجبور به ترک روستا می شوند.
 

در مندان با تمام وجود صحنه‌هایی عمیق از محرومیت را می‌توان دید و باید گفت مسئولان تا دیر نشده مردم این دیار را دریابید و نه تنها در شعار بلکه باید در عمل تمام تلاش‌ خود را به کار بگیرید.

 

گزارش و عکس:کیانی باوند

انتهای پیام/

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس