1. مرداد 1397 - 12:49
یکی از ضرورت هایی که در راستای مسائل فرهنگی نیاز هست درشهرستان ایجاد شود، ایجاد سینما است و نبود سینما، خلاء بزرگ فرهنگی در شهرستان چرام است که باید پیگیر و رفع شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، یکی از شاخصه‌های بلوغ در هر جامعه‌ای فرهنگ آن است، مسئله‌ای که ریشه در باورها، آئین و رسوم مردم دارد.

 

در حقیقت هر اندازه بتوان فرهنگ را در لایه‌های زیرین و اساس و بنیان یک جامعه نهادینه کرد، احتمال دستیابی به موفقیت برای آن ملت و رشد همه‌جانبه بیشتر خواهد بود.

 

از جمله مصادیق فرهنگی در دنیای امروز هنر هفتم یعنی سینما است، هنری وارداتی که قدمت آن در ایران کمتر از 1.5 قرن بوده، اما با این وجود از همان ابتدای ورود به خاک ما، جای خود را باز کرده است.

 

لذت فیلم دیدن بر پرده نقره‌ای سینما و نشستن در سالن تاریک آن در کنار جمعی دیگر از مردم را تنها عاشقان و دوستدارانش می‌دانند و بس.

در حالی که سینما رفتن برای شهروندان هزاره سوم تبدیل به امری سهل و آسان و به عنوان یک عادت همیشگی شده است، اما متأسفانه این موضوع برای قشر سینمارو و سینما دوست ایرانی با مشکلاتی همراه است.

 

اگر در برخی استان‌ها و شهرهای کشور از کیفیت نامطلوب نمایش فیلم سینماها انتقاد می‌شود و یا از عدم بسترسازی لازم برای جذب مخاطب گلایه می‌کنند، اما معضل در استان چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد بویژه شهرستان چرام فراتر از این صحبت‌ها است.

 

اما شهروندان چرامی این روزها که در حسرت دیدن فیلم،اوقات خود را در منازل سپری میکنند و روز ((سینما سلام))برای آنان در سکوت کامل آغاز و به پایان می رسد تا مردم این شهر بیشتر از هر زمان دیگری بر محرومیت و کمبودهای شهر خود تأسف بخورند.

 

نبود سینما برای دوستداران این هنر در شهر چرام، روز ((سلام سینما)) را تبدیل به خاطره‌ای آزاردهنده کرد؛مردمانی که آرزو داشتند هر چه زودتر این روز تمام شده و بیش از این حسرت به دل نمانند.

در روزگاری که متولیان دستگاه‌های مرتبط و غیرمرتبط در باب مضرات ماهواره سخن می‌رانند و به صورت مداوم خانواده‌ها را از تهیه این رسانه و مشاهده آن بر حذر می‌دارند، باید از مسئولان پرسید که آیا جایگزین مناسبی به جای سینما در چرام وجود دارد؟

 

شهروندان چرامی با تمام تنگناهای اقتصادی که آنها را آزار می‌دهد، ساخته و باز هم می‌سازند، اما شایسته است متولیان استان و شهرستان نیز اگر در وضعیت معیشتی مردم توان تغییری ندارند، لااقل از بعد فرهنگی خوراک و بستر مناسب برای آنها را تأمین کنند.

 

در غیر این صورت و با تداوم نبود تفریحاتی چون سینما برای خانواده‌ها، گرفتار شدن تعداد بیشتری از نوجوانان و جوانان در دام انحرافات اخلاقی و اجتماعی تعجب‌آور نخواهد بود.

 

بر اساس این گزارش برخی از جوانان انقلابی در اقدامی تحسین آمیز فیلم هایی را به اکران درمی آورند اما لازم است که برای سینما در چرام فکری جدی شود.

 

انتهای پیام/

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس