3. آذر 1397 - 12:42
چرام، یکی از شهرستان های استان چهارفصل کهگیلویه و وبویراحمد میزبان جمعیتی متراکم و انبوه است و به‌طور طبیعی حضور و استقرار این میزان کثیر از بافت‌های متنوع جمعیتی، مستلزم تأمین امکانات متناسب خود است که در برخی از حوزه‌ها، آن‌چنان‌که باید و به میزان کافی تأمین و مهیا نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چرام؛طبق پیش بینی‌های جهانی سال ۱۴۰۰ سرانه آب به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب برای هر فرد در سال خواهد رسید و این به معنی ورود به بحران آبی است.

 

طبق آمارهای رسمی و به اعتقاد کارشناسان ایران درآستانه بحران آب به سرمی برد و طی سال‌های آینده تأمین آب به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کشور در بسیاری از استان‌ها، شهرها و مناطق تبدیل خواهد شد.

 

ایران از نظر جغرافیایی دربخش نیمه خشک و خشک جهان قرارگرفته به شکلی که میانگین بارش درایران حدود ۲۵۰ میلی‌متراست درحالی که میانگین جهانی حدود ۸۵۰ میلی‌متراست که بیش ازسه برابر میزان بارش در ایران است.

 

از دلایل بحران آب در ایران را می‌توان به مواردی همچون رشد سریع جمعیت و پراکندگی نامناسب آن،کشاورزی ناکارآمد،سوء مدیریت و عطش بیش از حد توسعه،ساختار نامناسب حکمرانی آب اشاره کرد.

20181123_204254.jpg

اما چرام، یکی از شهرستان های استان چهارفصل کهگیلویه و وبویراحمد میزبان جمعیتی متراکم و انبوه است و به‌طور طبیعی حضور و استقرار این میزان کثیر از بافت‌های متنوع جمعیتی، مستلزم تأمین امکانات متناسب خود است که در برخی از حوزه‌ها، آن‌چنان‌که باید و به میزان کافی تأمین و مهیا نشده است.

 

مصطلح است که چرامی آباد یافتنی نیست بلکه ساختنی است و بر مبنای چنین قاعده‌ای انتظار رویش خدمات و زیرساخت‌ها به‌صورت خودجوش، انتظاری عبث و بیهوده بوده  و حصول هرگونه پیشرفت و شکوفایی در مناطق شهری نیازمند مدیریتی کارآمد، متخصص و برنامه محور است.

 

شهر چرام نیز از این قاعده مستثنی نیست و  با وجود حرکت های مناسب تر حوزه شهرداری و شورای شهر نسبت به گذشته، بعضاً شاهد رشد، شکوفایی و توسعه قابل‌تحسین در برخی حوزه‌ها نبوده ایم وبا چالش‌ها و نارسایی‌هایی در این خطه از استان چهارفصل روبرو هستیم.

20181123_204302.jpg

یکی از معابری که اغلب قریب به‌اتفاق مواقع، پس از هر بارش شدید و سنگینی دچار آب‌گرفتگی می‌شود، محدوده مرکزی شهر چرام است، محوری که منطقه مرکزی را به خروجی چرام، قلعه فرامرزیه و سه  متصل می‌کند.

 

از طرفی آب باران پشت‌بام منازل توسط ناودان‌ها به کوچه‌ها و چاه‌های فاضلاب ریخته می‌شود، درحالی‌که با وضعیت خشکسالی در کشور ما باید استحصال آب باران در پشت بام‌ها انجام دهیم و از آن برای آبیاری باغچه‌ها و اقداماتی به غیر از شست‌وشوهای بهداشتی استفاده کنیم؛ همچنین می‌توان فلش تانک‌های منازل را با این آب‌ پر کنیم.

20181123_204311.jpg

به عبارتی دیگر  آب باران می‌تواند با مدیریت شهری و مشارکت مردم و شهروندان به کانال‌های کنار خیابان و پارکینگ‌های عمومی هدایت شود و از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

 

متاسفانه باید عنوان کنیم که  طراحی خیابان‌های شهر چرام به‌درستی انجام نشده است و نمی‌توان پس از یک بارندگی حجم آب را از سطح خیابان خارج کرد اما با یک سیستم ساده می‌توان آب باران را جمع آوری و از آن استفاده مجدد کرد.

 

حال  باید ما از خودمان بپرسیم چرا استفاده درست از آب های سطحی و خدادادی را در گوشه ای از برنامه روزمره خود قرار نمی دهیم؟یا فرهنگی برای استفاده صحیح از آب ایجاد نمی کنیم؟

20181123_204203.jpg

مشارکت مردم همراه با مدیریت آب های سطحی و همچنین ایجاد فرهنگی درست برای استفاده صحیح میتواند باعث افزایش ذخایر آبی ما شده و از طرفی فاصله تا بحران آب را زیادتر کند.

 

بر اساس این گزارش عطالله حدادی سخنگوی شورای شهر چرام در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری،عنوان کرد:پروژه هدایت سیلاب ها و جداول از اطراف شهر چرام شروع کرده ایم و پس از اتمام اطراف شهر،به سراغ مرکز شهر خواهیم آمد.

 

وی افزود:طی گفتگویی با کارشناسان، پیشنهاد هدایت سیلاب را از اطراف شهر به مرکز چرام را کارشناسان دادند و حوزه شهرداری و شورای شهر تا این مورد به وضعیت مطلوبی نرسد،چنین پروژه ای را ادامه خواهد داد.

 

انتهای پیام/م.ز

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس