12. آذر 1397 - 15:05
صفحات تقویم زندگی را ورق زدیم و بازهم رسیدیم به دوازدهم آذر. آری! دوازدهم آذر روز جهانی معلولین با خود می اندیشم که از آذرماه سال قبل تا آذرماه امسال چه کرده ام،به همین مناسبت روز جهانی معلولان و گرامیداشت این روز,به سراغ یکی از معلولان موفق در شهرستان چرام آمدیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چرام,صفحات تقویم زندگی را ورق زدیم و بازهم رسیدیم به دوازدهم آذر. آری! دوازدهم آذر روز جهانی معلولین با خود می اندیشم که از آذرماه سال قبل تا آذرماه امسال چه کرده ام؟

 

به همین مناسبت روز جهانی معلولان و گرامیداشت این روز,به سراغ یکی از معلولان موفق در شهرستان چرام آمدیم.

 

چرام-لطفا خودتون را معرفی بفرمایید و مزان تحصیلاتتان را عنوان کنید:
 سید مهراب خاضع متولد یکم مهر ماه ۱۳۵۵ و دارای کارشناسی ارشد زبان شناسی و مددکاری اجتماعی است .

چرام-میزان توانایی شما دانشگاهی چطور بود:
 از لحاظ درسی و دانشجویی خوب بودم و با معدل الف فارغ التحصیل شدم.

 

چرام-لطفاً موفقیت خود را برای مخاطبان محترم عنوان کنید:
متاسفانه در کشور توجه خاصی به معلولان تحصیلکرده نمی‌شود و به تبع آن در استان نیز چنین موردی مشاهده شده است. برای اشتغال زایی و شرکت در آزمون های استخدامی امیدی نبود و این مورد بسیار دشوار بود تا اینکه به فکر احداث مرکز و کلینیک مددکاری اجتماعی افتادم.

چرام- چگونه مجوز گرفتید:
این مرکز که غیردولتی هست و مجوز آن باید از سازمان بهزیستی کشور دریافت می‌شد که خوشبختانه این کار را انجام دادیم و به مدت چهار سال است خدمات دهی در این کلینیک صورت می گیرد .

 

چرام-چه اهداف و تفکری باعث شد که شما به فکر احداث کلینیک بیافتید:
در حقیقت درآمد زایی و علاقه به خدمات دهی به مددجویان و معلولان باعث احداث چنین کلینیک شد و به صورت کلی ۲۲۰ پرونده در این کلینیک موجود است و به آنها خدمات داده می شود.

 چرام-از مشکلات بگویید, به نظر شما مشکلات اساسی معلولان چیست:
 متاسفانه معلولان مشکلات بسیار زیادی دارند و در استان و به ویژه در شهرستان جامعه فعال معلولین وجود ندارد; از طرفی وضعیت استخدامی در ادارات برای معلولان که ۳ درصد هست,رعایت نمی‌شود. استفاده از وسایل و امکانات توانبخشی در سراسر کشور برای معلولان فاجعه بار است و این درحالیست که امکانات ارائه شده برای یک روز نیز مناسب نیست و ازطرفی خدمات دهی شهری برای معلولان نیز ضعیف است چراکه متاسفانه معلولان بیمه ای ندارند.

 

چرام-از برخورد مردم با معلولان بگویید, آیا نگاه خوبی دارند؟
 برخورد مردم با معلولان اصلا مناسب نبوده و نگاه‌های تحقیرآمیزی دارند چراکه  فرهنگی اشتباهی در این مورد جای افتاده است چون معلولان نیازمند دلسوزی نیستند.

 

چرام-لطفاً درخواستتان را از مسئولان عنوان کنید و بفرمایید چه انتظار های شما از مسئولان چیست :

مسئولان در عمل اقداماتی که پاسخگو باشد,انجام نمی‌دهد و از طرفی توانایی بهتر کار کردن را دارند.متاسفانه تمام هزینه هایی که در جشن معلولان صورت می‌گیرد به اندازه هزینه یک بنر هم نیست و باید گفت بعنوان مثال وقتی فرماندار وعده ی خدمات دهی شهری برای معلولان را می دهد,این وعده را عملی کند نه اینکه تا سال بعد همان روز دوباره چنین مواردی تکرار شود زیرا به نظر بنده این موارد یک ظاهر سازی است. یک معلول با مستمری بسیار اندک و وضعیت اقتصادی چگونه میتواند از عهده اداره زندگی خود براید زیرا که فرماندار و مسئولان باید به فکر چنین مواردی باشند.

 


 چرام-اما سخن پایانی شما:
 امیدوارم که مشکلات معلولان در طول سال مورد توجه قرار بگیرد و معتقد هستند که باید واقعیات را از زبان جامعه هدف بشنویم نه از مسئولان.

 

انتهای پیام/

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس