13. آذر 1397 - 9:13
شرایط زندگی امروزه به سمتی حرکت می کند که اغلب نوجوانان از جهت دسترسی به امکانات درشرایط خوبی قرار دارند اما همین امر موجب شده تا میزان توقع خانواده ها از فرزندان افزایش یابد و همین عامل موجب فشار روانی بالایی بر دانش آموز یا نوجوان شده و گاه فرد را به سمت آسیب های اجتماعی سوق می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چرام,همه ما در جامعه با معضلات و آسیب اجتماعی کم و بیش آشنایی داریم معضلاتی همچون روابط پرخطر، طلاق، مصرف انواع مخدرها، فشارهای روانی خانواده ها و مواردی دیگر از این قبیل که از دور و نزدیک با این موارد آشنا هستیم.

 

شرایط زندگی امروزه به سمتی حرکت می کند که اغلب نوجوانان از جهت دسترسی به امکانات درشرایط خوبی قرار دارند اما همین امر موجب شده تا میزان توقع خانواده ها از فرزندان افزایش یابد و همین عامل موجب فشار روانی بالایی بر دانش آموز یا نوجوان شده و گاه فرد را به سمت آسیب های اجتماعی سوق می دهد.

 

در عصر امروز بعضی از مناطق مختلف این کره خاکی موارد متعددی از آسیب های اجتماعی همچون خودکشی و برخی از اختلالات روانی مشاهده می شود.

See the source image

 متاسفانه باید به عوامل شکل گیری این موارد توجه خاص داشته باشیم تا دچار نتایجی نامیمون نشویم. از طرفی موارد مختلفی باعث این وضعیت می شود و با کمی کنکاو و جستجو می توانیم باعث کاهش موارد مذکور شویم؛یکی از این موارد شرایط و وضعیت اقتصادی است که برخی از افراد با آن روبرو هستند.

 

همچنین مورد دیگر رورارویی برخی افراد و نوجوانان با آسیب های اجتماعی است که تربیت والدین و هم اختیارات افراد تحت تاثیر این آسیب ها قرار گرفته و نتایج بسیار زیادی در پی خواهد داشت.

 

اولین عامل که البته این روزها تبدیل به یکی از قوی‌ترین عوامل تاثیرگذار شده است عامل «اقتصادی» است. زمانی که فرد دچار بحران اقتصادی می‌شود خودکشی صورت می‌گیرد. چنان که در حدفاصل سال‌های 1929 تا 1933 میلادی که در آمریکا شاهد بحران اقتصادی بودیم، بسیاری از سرمایه‌داران بزرگ اقدام به خودکشی کردند. در ایران، وقتی که قیمت دلار یکباره کاهش یافت و ارزان شد، شاهد رشد آمار خودکشی به دلیل بحران و نوسان قیمت دلار بودیم.از سوی دیگر حتی شاهد این موضوع نیز بودیم که در سال 91 با رشد ناگهانی نرخ ارز بسیاری از سرمایه‌داران ورشکسته شده و همین شوک اقتصادی عامل بروز خودکشی در آنها شد. بنا‌بر‌این یکی از مهم‌ترین عوامل خودکشی مسائل اقتصادی است. فردی که اخیراً در مقابل بانک صنعت و معدن به دلیل مشکلات بانکی خودکشی کرده است، دقیقاً رفتاری را از خود نشان داده است که ناشی از بحران اقتصادی است که در زندگی‌اش به وجود آمده است.

See the source image

عامل دیگر عامل خانوادگی است. به طور مثال افراد مجرد بیش از افراد متاهل خودکشی می‌کنند. طبق تئوری مطرح‌شده، پیوندهای ارتباطی فردی که مجرد است کمتر از متاهلان است. افرادی که پیوندهای ارتباطی خانوادگی نظیر همسر، فرزند و خانواده را دارا هستند کمتر اقدام به خودکشی می‌کنند.

 

 

عامل دیگر موضوع دین است. هر چه پیوندهای دینی و اعتقادات دینی فرد قوی‌تر باشد کمتر پیش می‌آید که فردی اقدام به خودکشی کند.

 

امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.

استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می‌فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده‌ها را می‌شکنند و زمینه‌های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می‌کنند.

See the source image
خانواده، کوچک‌ترین نهاد اجتماعی است که اساس و زیرساخت واحدهای بزرگ‌تر به شمار می‌رود. میزان موفقیت و سهمی که افراد برای ایفای نقش در واحدهای بزرگ اجتماعی ایفا می‌کنند بستگی تام به نحوه رشد و تربیت و شکوفایی‌استعدادهای آنها در کانون مقدس خانواده دارد.

 

برای سالم سازی محیط خانواده، اعضای خانواده باید اصلاح را از خود شروع کنند تا بتوانند به عنوان افرادی با اندیشه و گفتار و رفتار درست و منطقی و دین در اجتماع حاضر شوند و جامعه را از آلوده کردن به انواع زشتی‌ها و گناهان دور نگه دارند.

 

 

انتهای پیام/نادر طسوجی

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس