27. آذر 1397 - 11:18
با مشاهده تصاویر مربوط به زمین های کشاورزی یکی از شهرستانهای مرکزی استان کهگیلویه وبویراحمد(شهرستان چرام)پی خواهید برد که این مزارع خشک بوده و ابیاری مناسبی برای کشت و خشکی آن ها صورت نگرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چرام ،خشک‌سالی‌های متوالی، کمبود آب را به پدیده غالب کشور تبدیل کرده و با توجه به اینکه کشاورزی پرمصرف‌ترین بخش است، تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گلخانه‌ای، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و انتقال کشت بهاره به زمستان، از راهکارهای استفاده بهینه آب به نظر می‌رسد.

 

محدوديت منابع آب، عدم برنامه ريزي آبياري و استفاده نامطلوب و غيراقتصادي از آب عامل اصلي محدود کننده توسعه کشاورزي و افزايش توليدات غذايي در ايران است. موضوعات مختلفي در استفاده مطلوب و بهينه از منابع آب مورد بحث است، که مي توان به مساله برنامه ريزي آبياري و بهبود مديريت آب در مزرعه، افزايش بهره وري آب و سودمندي اقتصادي آب اشاره کرد. 

 

بدين منظور با در نظرگرفتن هزينه هاي ثابت و متغير، قيمت محصول، کميت و کيفيت هاي مختلف آب آبياري و بهره گيري از تلفيق اطلاعات مزرعه اي و مدل هاي شبيه سازي، برنامه آبياري (زمان و عمق)، توابع توليد - آب کاربردي - شوري براي محصولات گندم و جو تعيين شده و عملکرد محصول، بهره وري مصرف آب در شرايط مديريت زارع و پيشنهادي مدل شبيه سازي و مقايسه شود.

 نتايج نشان داده است که با اصلاح برنامه آبياري، عملکرد محصول جو و گندم به مقدار قابل ملاحظه اي (15درصد) افزايش مي يابد. از طرف ديگر با بهبود مديريت زراعي و کاهش 20 درصد از عمق آب آبياري عملکرد محصول تغييرات معني داري نداشته است.

 

حال با مشاهده تصاویر مربوط به زمین های کشاورزی یکی از شهرستانهای مرکزی استان کهگیلویه وبویراحمد(شهرستان چرام)پی خواهید برد که این مزارع خشک بوده و ابیاری مناسبی برای کشت و خشکی آن ها صورت نگرفته است.

 با وجود محدودیت در منابع آبی، کشاورزان سخت کوش تلاش می‌کنند تا با منابع اندک، منابع غذایی را تامین کنند، امنیت غذایی یکی از مسائل اساسی کشور است که کشاورزان در این راه تلاش‌های فراوانی را می‌کنند.

 

 شاید تا کنون اقداماتی در زمینه توسعه سامانه آبیاری نوین در این استان انجام شده اما در این حوزه شهرستان یاد شده عقب است و با وجود تمام این کاستی‌ها، دولت باید گام بزرگی در اجرای سامانه آبیاری نوین بردارد.

شهرستان چرام که به قطب کشاورزی استان معروف است،امروزه با بی آبی و مدیریت نامناسب و ناصحیح آبیاری کشت محصولات دست و پنجه نرم می کند و کشاورزان نیز گله مند هستند.

 

اکنون برنامه ريزي صحيح آبياري و بهبود مديريت زراعي، ضمن کاهش درصدی مناسب از ميزان آب آبياري، عملکرد محصول به ميزان خوبی افزايش می یابد.

حال کشاورزان چرامی از الیاس تاج الدینی مدیرکل سازمان کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد درخواست دارد علاوه بر سفر به شهرستان چرام و مشاهده و شنیدن درد و دل های کشاورزان،با مدیریت وضعیت آبیاری زمین های کشاورزی این بحران حوزه کشاورزی را کنترل و مدیریت کند.

 

در پایان می توان گفت که ورود مدیران کل به شهرستان ها و شنیدن درد و مشکلات حوزه خود باعث التیام و شاید حل بخشی از مشکلات شود.

 

انتهای پیام/ن.طسوجی

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس