25. بهمن 1394 - 11:59
حجت لاسلام خاضع، گفت: بصیرت سیاسی خصوصیتی بود که در سراسر زندگی حضرت زینب(س) وجود داشت و حضور ایشان در کنار امام زمانش از مدینه به مکه و کربلا و فدا کردن فرزندانش در این راه و صبر و پایداری بعد ار آن، نشان از تشخیص و بصیرت بالای ایشان داشت.
بصیرت همراه با صبر از ویژگی های بارز حضرت زینب(س) است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام، حجت الاسلام سیدشریف خاضع شب گذشته در مراسم جشن میلاد حضرت زینب(س) ضمن تبریک این میلاد با سعادت و روز پرستار، گفت: یکی از ویژگی های  بارز حضرت زینب(س) بصیرت آن حضرت است.

 

این روحانی اعزامی از حوزه علمیه قم با بیان اینکه یک معنی بصیرت تشخیص دادن در زمان لازم است، افزود: انسان باید نفس خود را بگونه ای تربیت کند که در هنگام لزوم بتواند به درستی تشخیص دهد و نبود چشم سر بهتر از این است که چشم دل انسان نابینا باشد.

 

وی با اشاره به انواع بصیرت، خاطرنشان کرد: بصیرت اخلاقی یک نوع آن است و یعنی اینکه انسان عیب خود را تشخیص دهد و برای اصلاح آن تلاش کند.

 

خاضع به روایتی از مرحوم فلسفی اشاره و گفت: سه گروه می توانند در رفع عیوب شخص به آن کمک کنند که اولین آنها خود شخص است.

 

این روحانی اعزامی از حوزه علمیه قم از دوستان و دشمنان انسان به عنوان دو گروه دیگر نام برد و افزود: دوستان از سر خیرخواهی و دشمنان از سر ضربه زدن و پیدا کردن نقطعه ضعف می توانند به نشان دادن عیوب انسان کمک کنند.

 

وی بصیرت دینی و سیاسی را دو نوع دیگر بصیرت دانست و ادامه داد: بصیرت سیاسی یعنی اینکه انسان تشخیص دهد در موقعیت مکانی و زمانی از چه کسی دفاع کند، کجا لب به سخن بگشاید و چه موقع سکوت کند.

 

خاضع خاطرنشان کرد: در اسلام سیاست عین دیانت بوده و پیوند ناگسستنی با آموزه های دینی دارد اما سیاستی که به تمام نیازمندیهای روحانی و جسمانی انسان پاسخگو باشد.

 

ین روحانی اعزامی از حوزه علمیه قم به وجود سیاست در تمام لحظات زندگی پیامبران و ائمه اشاره و گفت: بصیرت سیاسی خصوصیتی بود که در سراسر زندگی حضرت زینب(س) وجود داشت و حضور ایشان در کنار امام زمانش از مدینه به مکه و کربلا و فدا کردن فرزندانش در این راه و صبر و پایداری بعد ار آن، نشان از تشخیص و بصیرت بالای ایشان داشت.

 

خاضع در پایان به فتنه سال 88 اشاره و تصریح کرد: تفاوت فتنه زمان امام حسین(ع) با فتنه سال 88 در این بود که در زمان امام حسین(ع) خواص نفهمیدند و مردم نیز به تبعیت از آنها راه را گم کردند و مقابل امام ایستادند اما در فتنه 88 علیرغم اینکه برخی از خواص راه را از بیراهه تشخیص ندادند، ملت بیدار بودند و بساط فتنه را برچیدند.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا