23. ارديبهشت 1395 - 10:54
عشقی که ما به امام داشتیم در دل هیچ عاشقی نیست، شاید باور نکنید ما در زمان نبرد با دشمن و در سخت ترین شرایط جنگ و کمبودهای موجود، تمام فکر و ذکرمان این بود که امام از ما راضی باشند.
جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام، سید شکرالله سیادت نسب متولد 1/1/1345 و از جانبازان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس است. وی جانباز 55 درصد بوده و پای چپش را در راه حفظ ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی از دست داده است. سیادت نسب متاهل و دارای 5 فرزند بوده و با داشتن مدرک فوق دیپلم، سرهنگ بازنشسته سپاه است.

 

به مناسبت روز جانباز گفتگویی را با این جانباز چرامی ترتیب داده ایم که در زیر می خوانید:

 

 آقای سیادت نسب لطفا بفرمائید در چه سالی و در چند سالگی به جبهه اعزام شدید؟

در تابستان سال 1360 در سن 15 سالگی به جبهه فیاضیه آبادان رفتم و در اولین تجربه حضورم در جنگ در تاریخ 5/7/1360 در عملیات شکسن حصر آبادان(ثامن الائمه) شرکت نمودم. من یک نظامی بودم و از همان سال 60 بارها به جبهه های غرب و جنوب رفتم و 42 ماه در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتم.

 

چرا وقتی حرف از جنگ می شود نسل شما اول از معنویت جبهه می گوید؟

جبهه و فضای آن سرشار از معنویت بود. آنجا همه با یک لباس بدون درجه در سنگرهای شبیه به هم و بر یک سفره می نشستند و در امکانات باهم مساوی و برابر بودند. فرمانده و فرمانبر همه با یک لقب واحد " برادر" یکدیگر را صدا می زند و در کنار هم با یک دشمن واحد می جنگیدند، در آن روزها برای دیدن فرمانده نیاز به هماهنگی قبلی نبود زیرا همه در کنار هم بودیم و بر سر در سنگرها به جای ورود ممنوع، جمله "با صلوات وارد شوید" نصب شده بود.

جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

 

شما در کدام مناطق جنگی و در چه عملیات های حضور داشتید؟

در بسیاری از مناطق جنگی جنوب از آبادان و خرمشهر و شلمچه گرفته تا جزایر مجنون، شط علی، اروند، موسیان، دهلران و زبیدات عراق حضور داشتم و در عملیات های ثامن الائمه(ع) ، فتح المبین، بیت المقدس و کربلای مقدماتی نیز توفیق حضور داشتم.

همچنین عملیات های کربلای 4 ، کربلای 5 که در جزایر مینو و شلمچه صورت گرفت را با پای قطع شده شرکت نمودم .

 

لطفا نحوه مجروحیت تان را توضیح دهید

حدود چند ماه بعد از عملیات والفجر مقدماتی عراق به تلافی این عملیات تک سنگینی را در تاریخ 16/4/62 در منطقه زبیدات عراق آغاز کرد که از نیمه های شب تا صبح ادامه داشت و در نهایت هم نتیجه ای برای آنها دربر نداشت.

در همین عملیات و حدود ساعت 1 بامداد بود که در اثر برخورد ترکش خمپاره، پای چپم از بالای زانو قطع شد و خونریزی کرد. در آن وضعیت بحرانی یکی از دوستان همشهری ام به نام برزین سجادی به سختی و طی چند مرحله تنفس مصنوعی من را به بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک رساند و تحت عمل جراحی قرار گرفتم. حمل بنده به پشت خط و تکرار مراحل تنفس مصنوعی چنان فشاری به دوستم وارد کرده بود که با رسیدن به بیمارستان خودش نیز از حال رفت و تحت درمان قرار گرفت.

جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

 

آیا زمانی که مجروح شدید، لحظه ای بود که آرزویش را داشتید؟

خیر، چون دشمن حمله کرده بود دوست داشتم تا پایان بجنگم و با چشمان خودم شکست دشمن را ببینم زیرا این عملیات دشمن در منطقه، بعد از عملیات والفجر مقدماتی بود که برای ما به تلخی تمام شد.

 

خاطره یا تصویری فراموش نشدنی از جبهه را برای ما بیان کنید

در یکی از عملیات ها اسیری را که 3 روز در باتلاق گیر افتاده بود را بیرون کشیده و با موتور به درون سنگر آوردم و با دستان خودم برایش آبمیوه، کامپوت و بسکویت باز کردم. از بس گرسنه بود شاید بیش از 20 کامپوت و آبمیوه برایش باز کردم تا سیر شد. وقتی سیر شد از جیبش اسکناسی بیرون آورد و به من داد تا پول بسکویت، آبمیوه و کامپوت ها را حساب کنم. من اسکناس را گرفتم و در جیبم گذاشتم اما او با اشاره به من فهماند که من گرانفروشی کرده ام و باید مبلغی را به او پس بدهم.

جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

 

نقش امام راحل در جبهه ها چگونه بود؟

عشقی که ما به امام داشتیم در دل هیچ عاشقی نیست، شاید باور نکنید ما در زمان نبرد با دشمن و در سخت ترین شرایط جنگ و کمبودهای موجود، تمام فکر و ذکرمان این بود که امام از ما راضی باشند و مدام این سوال را از خود می پرسیدیم که آیا امام از ما راضی هستند یا نه؟

 

بعد از بازنشستگی به چه کاری مشغول شدید؟

بخش زیادی از وقتم را به فعالیت های ورزشی و حضور در مسابقات مختلف می گذرانم. تاکنون به اکثر قله های معروف کشور مانند دماوند، سبلان، دنا، سهند، بز قوش سراب آذربایجان و چندین کوه بلند دیگر صعود کرده ام.

جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

 

چندین مرحله در مسابقات دومیدانی کشوری جانبازان شرکت داشته ام و توانستم مقام نایب قهرمانی و چهارمی کشوری را نیز کسب کنم.

شرکت در مسابقات رالی خانوادگی جانبازان کشوری طی 8 سال و حضور به عنوان تنها نماینده استان کهگیلویه و بویراحمد از دیگر فعالیت های ورزشی ام است ضمن اینکه تاکنون چندین مرتبه در مسابقات کشوری شنا شرکت کرده ام.

جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

 

به نظر شما جنگ نرم خطرناک تر است یا جنگ سخت؟ چرا؟

طبیعتا جنگ نرم به مراتب از جنگ سخت خطرناک تر است زیرا در جنگ سخت ما رودرو با دشمن بعثی می جنگیدیم در حالی که در جنگ نرم دشمن با ابزارهای مختلف ضد فرهنگی از جمله ماهواره و نرم افزارهای فضای مجازی، فرهنگ و اعتقادات ما را مورد هجوم قرار داده است و تا درون خانه های ما نفوذ کرده است.

 

چند تن از همرزمان شهیدتان را نام ببرید؟

همرزمان شهیدم امیر علیزاده، خدامراد مرادی، جواد هرمزپور و هچنین شهیدان گرانقدر شاهینی، آتشپنجه، مکرم، ارژنگ، شهید علی آبگون و هدایت الله سیادت نسب

جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

 

وقتی دلتان برای رفقای شهیدتان تنگ می شود چکار می کنید؟

به آلبوم عکس هایم نگاه می کنم و با رفتن بر سر مزار این شهدای گرانسنگ با آنها دردل می کنم.

 

 اگر دوباره جنگی روی دهد حاضر به شرکت فرزندانتان در جبهه خواهید بود؟

بله، قطعا با انگیزه ای بیشتر آنها را به حضور در جبهه های حق علیه باطل تشویق و ترغیب خواهم کرد.

 

ارزش و اهمیت شهدای مدافع حرم به چه دلیل است؟

در زمان جنگ تحمیلی با وجود تمام جانفشانی های رزمندگان اسلام بسیاری از شهرهای ما زیر بمباران موشک های حزب بعث بود و روزانه هزاران نفر از زنان و کودکان غیرنظامی و بی گناه ما شهید می شدند اما امروز مدافعان حرم صدها کیلومتر تر از مرزهای ایران اسلامی با دشمنان قسم خورده اسلام و مسلمین می جنگند تا علاوه بر گرفتن حق مظلومان در سراسر بلاد اسلامی، هرگز بوی جنگ به مشام ملت شریف ایران اسلامی نرسد.

 

به عنوان کلام آخر اگر صحبتی با مردم و جوانان دارید بفرمائید؟

در سراسر جهان کمتر از یکصد و پنجاه میلیون فارسی زبان وجود دارد که 35 میلیون نفر آنها در افغانستان زندگی می کنند که مدام بمباران می شوند و 75 میلیون آنها نیز ایرانی هستند که علاوه بر جنگ تحمیلی هشت ساله،ترورهای داخلی و تحریم های ظالمانه 37 ساله، دائما توسط آمریکا تهدید نظامی می شوند. پس باید از خود سوال کنیم که چطور شده است که دشمن 150 شبکه ماهوره ای فارسی زبان فاسد را به طور 24 ساعته رایگان در اختیارمان قرار داده است؟

عزیزان جوان و نوجوان خود به این جمله دقت و خود قضاوت کنند. آیا جز این است که می خواهند یک ملت شکست ناپذیر و قهرمان را با سست کردن ایمان و سرگرم کردن به خوش گذرانی از درون متلاشی کنند؟

بنابراین مردم باید به هوش باشند و همچون گذشته زیر یک چتر واحد و تحت فرامین رهبری فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه ای با حفظ اقتدار و عزت خود، این توطئه دشمن را خنثی و آنها را برای همیشه مایوس کرد.

 

از جناب سیادت نسب عزیز برای شرکت در این گفتگو تشکر می کنیم

 

 

گفتگو:میثم دهقان

انتهای پیام/خ

 

تصاویر تکمیلی: 
جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر
جانباز چرامی که پایش را در زبیدات عراق جا گذاشت+تصاویر

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا