4. بهمن 1395 - 8:39
در روزهای زمستانی معمولا مردم چرام با یک فلش‌بک عمیق سری می‌زنند به روزگار رونق این بازی‌ها که مثلا پیران و جوانان در یک بازی قدیمی در کنار هم به رقابت می‌پردازند و نشاطی بی‌پایان را رقم می‌زنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،جوانان چرامی علیرغم داشتن مشکلات شخصی و شغلی با دوستان خود در مکان های مختلف به بازی های محلی می پردازند.

 

این جوانان تحصیل کرده در چرام در فصول مختلف بازی های بومی و محلی را به صورت گروهی برگزار می کنند و علاوه بر اینکه به عنوان بازی و سرگرمی شناخته می شوند، محلی برای کسب تجربه، معرفت، تدبیر و یادگیری راه و رسم زندگی گروهی و تقابل با حوادث و تعامل با طبیعت می باشند.

 

در روزهای زمستانی معمولا مردم چرام با یک فلش‌بک عمیق سری می‌زنند به روزگار رونق این بازی‌ها که مثلا پیران و جوانان در یک بازی قدیمی در کنار هم به رقابت می‌پردازند و نشاطی بی‌پایان را رقم می‌زنند.

فغ5ع

" دان پلان " که در زبان محلی به آن " کلکله برد " می گویند یکی از بازی‌های رایج فصول مختلف در شهرستان چرام است که در جاهای مختلف طبیعت مانند کوه و دشت و صحرا عده زیادی را به خود مشغول می کند و طرفدران زیادی دارد.

 

دراین بازی افراد به دو گروه یاتیم تقسیم می شوند ، 20 تا 30 متر از یکدیگر فاصله می گیرند، هر دسته سه قطعه سنگ(کِل) به ارتفاع تقریبی 30 سانتی متر به صورت قائم در زمین می نشانند و درکنار آن مستقر می شوند و بر حسب توافق طرفین یک دسته بازی را آغاز می کند.

 

فرض می کنیم اول دسته A شروع کند در این صورت هر کدام از آنها حق دارند با قطعه سنگی که در مشت دارند کِل دسته B را هدف قرار داده و سنگ به سویش پرتاب کنند. بعد از اینکه افراد دسته A هر کدام یک سنگ به سوی کِلِ دسته B انداختند، دسته B نیز هرکدام یک قطعه سنگ به کِلِ پرتاب می کنند..

 

قفعغفع

در این مسابقه هر بازیکن حق پرتاب یک سنگ دارد مگر اینکه در پرتاب اول خود توانسته باشد سنگش را به هدف زده باشد.

 

 

درست است مردم چرام یکی از بازی های محلی و قدیمی را پاس می دارند اما به نظر خبرنگار این پایگاه خبری نوعی فرافکنی از نداشتن شغلی مناسب و مشکلات اجتماعی است.

 

وقتی این جوانان تحصیل کرده با داشتن مدرک های مختلف از دانشگاه های معتبر بدون شغل و بیکارند، شاید علت رواج بیش از حد سرگرمی های مختلف و مجانی برنامه ای باشد تا چنین مشکلاتی را فراموش کنند.

 

امید است دوستان با ایجاد کردن فضای اشتغال،بتوانند از این جوانان تحصیل کرده استفاده کرده و جوانان نیز از این بمب بست بیکاری بیرون بیایند.

 

صادق شیخی

انتهای پیام/و

 

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس