17. ارديبهشت 1396 - 14:01
در حالی 4 سال دوره فعالیت دولت روحانی سپری شد که هیچ کدام از وعده‌های انتخاباتی دولت برای حل معضل بیکاری محقق نشده و شمار بالای بیکاران بیانگر این موضوع است که دولت در بحث اشتغال‌زایی ناموفق عمل کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی چرام،در حالی 4 سال دوره فعالیت دولت روحانی سپری شد که هیچ کدام از وعده‌های انتخاباتی دولت برای حل معضل بیکاری محقق نشده و شمار بالای بیکاران بیانگر این موضوع است که دولت در بحث اشتغال‌زایی ناموفق عمل کرده است.

 

 عدم توجه دقیق دولت به آمارهای بازار کار تا جایی است که حسن روحانی اوایل 95 دستور تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری را تا پایان این دولت داده بود که این دستور تنها روی کاغذ باقی ماند و محقق نشد. بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 95 که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، نرخ بیکاری در سال جاری با افزایش 1.4درصدی، 12.4 درصد و تعداد بیکاران 3میلیون و 203هزار و 398 نفر اعلام شد.

 

اوایل فروردین ماه سال جاری بود که عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در آستانه انتخابات مدعی شد که این دولت در چهار سال گذشته سالانه 700هزار شغل و در مجموع 2.8میلیون شغل ایجاد کرده است

 این موضوع در حالی است که امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران در زنجان گفت: دولت تدبیر و امید از ابتدای سال 92 تا انتهای سال 95، به‌طور متوسط سالانه 490 هزار شغل در کشور ایجاد کرده است.

 

اما اظهارات و سخنان شهروندان چرامی را درخصوص پاسخ به پرسش خبرنگار پایگاه خبری چرام مبنی بر اینکه سهم استان ما از استخدام 700 هزار نفری چقدر است، بشنوید که به شرح زیر است.

 

مهرداد از تحصیل کنندگان در رشته ی حسابداری است که می گوید:بیکاری این‌ روزها به موضوع عادی تبدیل شده است. در خانواده ها مشاهده می کنم که جوان هایی با مدرک دانشگاهی جایگاهی در اجتماع ندارند.

التات

وی افزود:اگر این تعداد اشتغال در هر سال صورت می گرفت،مطمئن باشید هیچ یک از افراد بیکار نبودند.

 

 مهرداد می گوید: بچه که بودیم خانواده ها بیان می‌کردند اگر درس بخوانی بیکار نمی مانی، اما در حال حاضر روزگار برعکس شده است و انگار باید درس بخوانیم تا در آینده بیکار شویم.

 

وی ادامه داد:در استان ما نیز اگر چندیدن درصدی از این مقدار شغل وجود داشت،چندین نفر تحصیل کرده در خانواده بیکار نبودند.

 

در تابستان سال 92 که روحانی دولت را تحویل گرفت، جمعیت فعال کشور 24 میلیون و 754 هزار نفر، جمعیت بیکار 2 میلیون و 563 هزار نفر و کل جمعیت شاغل کشور 22 میلیون و 191 هزار نفر بوده است.

 

همچنین طبق گزارش رسمی مرکز آمار ایران در پایان سال 95 یعنی پس از  42 ماه جمعیت فعال کشور به 25 میلیون و 791 هزار نفر رسید که از این میزان 3 میلیون و 203 هزار نفر بیکار و 22 میلیون و 588 هزار نفر شاغل بوده‌اند، یعنی در این دولت به‌طور خالص طی سه سال و نیم تنها 397 هزار شغل ایجاد شده است.

 

اما به دهه هشتادی نگاهی می کنیم که درحال حاضر دانش اموز تلقی می شوند.

54854

شجاع از دانش آموزان رشته برق است که در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری چرام گفت:در حال حاضر درس خواندن امری عادی و اجباری شده است که اگر فشار والدین نباشد بسیاری از افراد درس را رها می کنند چراکه با دیدن نرخ بیکاری و تحصیل کنندگان بیکار،بر رها کردن درسشان می افزاید.

 

وی می گوید:در سال اگر این مقدار شغل ایجاد می شد،بی شک بسیاری از دانش آموزان درس خود را رها نمی کردند و به بازار آزاد که آن هم بسته است،نمی رفتند.

 

شجاع گفت:به نظرم سهم استان ما از این مقدار بسیار اندک بوده و می باشد.

 

اما امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه مرکز آمار وظیفه تحلیل شاخص‌های اقتصادی را برعهده ندارد، گفت: موضوعاتی مانند اعلام نرخ تورم، اشتغال و بیکاری وظیفه اصلی این مرکز است و این موضوع که کدام سیاست‌ها منجر به بهبود وضعیت این شاخص‌ها می‌شود به عهده این مرکز نیست.

 

وی با اشاره به جلسه‌ای که بعد از سرشماری سال 95 با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد گفت: ایشان در آن جلسه به دو نکته اهمیت به دقت و صحت آمار و جلوگیری از ارائه آمارهای غلط اشاره کردند.

 

به گفته رئیس مرکز آمار، رهبر انقلاب در آن جلسه از اختلافات آماری به عنوان بلای بزرگ یاد کردند.

 

پارسا با بیان اینکه هیچ‌کدام از دست‌اندرکاران، کارشناسان و مسئولان مرکز آمار مجاز به دستکاری در شاخص‌های آماری نیستند، تاکید کرد: هرگونه شائبه دستکاری در اطلاعات مرکز آماری در هر سطحی مذموم است.

 

اما صادق از شهروندان چرام اظهار کرد:بسیاری از مسئولان نرخ بیکاری را 2 میلیون نفر اعلام می کند اما درصورتی که مرکز آمار این نرخ را 3میلیون و203هزارنفر اعلام کرده است.

ففففففف88

وی گفت: مسئولین صحبت از وام‌های اشتغالزایی می کنند اما به چه کسی پرداخت می‌شود خدا می‌داند؛ زمانی که برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها مراجعه می‌کنیم اینقدر طول و تفسیر بیان می‌کنند که از دریافت وام منصرف می شویم و این درصورتی است که اکثر فارغ التحصیلان کشاورزی در حال حاضر مسافرکش یا بیکار هستند.

 

این شهروند بیان کرد: به نظر بنده سهم استان از این رقم اعلام شده و باتوجه به آمارهای مرکز کشور اندک است و شاید هم نباشد.

 

خانم آفرین فرهمند از بانوان چرامی است که در این رابطه با طرح سوالاتی می گوید:با توجه به اینکه جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد حدود یک صدم جمعیت کشور است لذا با اشتغال هفتصد هزار نفری در طول سال می‌بایست هرساله حدود هفت تا هشت هزار نفر استخدام در استان کهگیلویه و بویراحمد داشته باشیم .

اقاقل

وی گفت:بد نیست از این تعداد فقط هفتصد نفر مستند نشان دهند تا مابقی را هم بپذیریم .درصورت این همه اشتغال بفرمایید تعطیلی کارخانجات رو چکار کنیم ؟
این جمعیت مشغول به کار کجا اشتغال یافته اند و با کدام حقوق ؟مگر برخی افراد نفرمودند که شب پرداخت یارانه ها شب مرگ هست ؟

 

فرهمند اظهار کرد:وقتی برخی افراد در  پرداخت چهل و پنج هزار تومان درمانده هستند در پرداخت حقوق این همه شاغل به کدام خزانه متوسل شده اند؟

 

در حالت کلی ادعای ایجاد 700 هزار شغل هم به‌روایت آمار مرکز آمار و هم به‌ادعای رئیس مرکز آمار درست نیست. اما به راستی با این صف طویل بیکاری آیا کسی به آینده  نوزادانی که این روزها متولد می‌شوند فکر می‌کند؟ برنامه ریزی برای جمعیت میلیونی بیکار چه زمانی صورت می‌گیرد. به راستی چه کسی مشکلات این جوانان را حل خواهد کرد؟

به مرجع ترین کانال تلگرامی چرام بپیوندید:

https://telegram.me/akhbarchoram

انتهای پیام/2074/ص

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس