6. تير 1396 - 11:43
بیکاری از جمله معضلات دردناکی است که جامعه جوان کشور بیش از پیش با آن روبه‌روست. هجوم بیکاران برای پیوستن به بدنه دولت و فقدان ارائه امکانات سرمایه گذاری سازماندهی شده برای ایجاد اشتغال، از جمله مسائلی است که کمتر در بودجه‌ریزی به آن توجه می شود .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،مشکل بیکاری در دهه های اخیر به صورت یکی از مسایل بسیار حاد کشورهای توسعه نیافته در امده است در کشورهای عقب افتاده جنبه های بیکاری در تارو پود جامعه نهفته و به صورت مزمن در امده است.

 

بیکاری از جمله معضلات دردناکی است که جامعه جوان کشور بیش از پیش با آن روبه‌روست. هجوم بیکاران برای پیوستن به بدنه دولت و فقدان ارائه امکانات سرمایه گذاری سازماندهی شده برای ایجاد اشتغال، از جمله مسائلی است که کمتر در بودجه‌ریزی به آن توجه می شود .

 

شواهد حاکی از آن است که ارتباط بین تغییرات در نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری بطور قابل ملاحظه ای در طول زمان ودرطی چرخه اقتصادی و بسته به کشور یا مناطق تحت مطالعه متفاوت بوده است.

http://choram.ir

یکی از جدیدترین تحقیقات مطالعه اخیر صورت گرفته توسط سازمان بین المللی کار است که نتایج آن نشان می دهدکه ارتباطی ثابت بین نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری وجود ندارد.

 

باید یاد آور شد ارتباط بین رشد اقتصادی با اشتغال از شاخص های کلیدی بازار کارنیز میباشد که با نام کششهای اشتغال مطرح میشود.کشش های اشتغال مقیاسی عددی از چگونگی اشتغال بارشد خروجی اقتصاد است؛یعنی رشد اشتغال چه مقدار با یک واحد درصد رشد اقتصادی مرتبط است؟

 

اما اثرات بیکاری در هر جامعه ۲ اثر کلی بر پیکر جامعه کشور بر جای میگذارد: اثر مادی و اثر معنوی.

 

اثر مادی مانند تاثیر اقتصادی هم برای فرد بیکار و هم برای کشور اثر معنوی آن به هرحال سنگین تر از اثر مادی است و تاثیرش جبران ناشدنی می باشد.مانند خود کشی.

http://choram.ir

هزینه های اقتصادی بیکاری در ایران به عنوان یک چالش بزرگ اقتصادی تا حد زیادی شفاف وآشکار و قابل محاسبه است اما نتایج غیر اقتصادی یا معنوی معمولا مخفی است و به راحتی نیز قابل محاسبه نیست.
 

نتایج بررسی ها نشان میدهد که بیکاری مهم ترین عامل فقر در ایران است.حدود ۶۰درصد از خود کشی ها در ایران به طور مستقیم با مساله بیکاری در ارتباط است.
 

با وجود این وضعیت بانوان چرامی نیز با دارا بودن مدارک مختلف از دانشگاه های معتبر و همچنین بالا بودن استعداد این بانوان از اشتغال و شغل بی بهره اند.
http://choram.ir

به گفته کارشناسان یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت نخبگان به خارج از کشور بیکاری است.جامعه شناسان می گویند از بالا رفتن سن ازدواج گرفته تا افزایش آمار طلاق در ده سال گذشته رد پای بیکاری در همه این معضلات اجتماعی مشهود است.

معضلاتی که سر انجام به افسردگی و سرخوردگی جوانان می انجامد منجر میشود تا میزان نشاط اجتماعی را با وجود داشتن جمعیتی جوان کاهش دهد.

 

بانوان كهگيلويه و بويراحمد و چرامی نیز برای گذران روزهای خود علاوه بر اینکه امکانات سرگرم کننده ای ندارند،در خانه نشسته و روزها و ساعت ها را می گذرانند.

 

افسردگی  به متوله بخش از زندگی هر انسان ،در همه جوامع به عنوان یک مناسب وسازگار تلقی می گردد استرس جزلاینفک زندگی وعموماً درنتیجه رویدادهای روزمره به وجود می آید ومارابا مشکلات وخطرات زیادی مواجه سازد.

http://choram.ir

افسردگی اختلالی است که در آن خلق و نیروی زیستی فرد کاسته شده و انسان به نقطه پریشانی می رسد .

 

در چنین شرایطی خودممکن است بی ارزش به نظر برسد وجهان معنای خودرا از دست بدهد واحساس بدبختی و بیچارگی وناامیدی در فرد پدید آید .

 

این درحالی است که بانوان چرامی از شدت بیکاری به سمت افسردگی روی آروده و شرایط سخت و دشواری را تحمل می کنند.

 

اما دلایل زیادی برای حل مشکل بزرگ بیکاری وجود دارد که توسعه فعالیت های تکنولوژی اطلاعات، توسعه فعالیت های آی تی یکی از این دلایل است که  سبب به کارگیری نیروهای جوان و بااستعداد کشور می شود وسبب اشتغال زایی و همچنین موجب ارز آوری قابل ملاحظه ای می شود.

 

حمایت از کارافرینی و کارآفرینان یکی از دیگر از راه حل های رهایی از بیکاری است که می تواند در اشتغال زایی بسیار موثر باشد. حمایت از جوانان ایرانی و استعداد آنهادر زمینه های مختلف اعم از علمی و هنری باعث می شود آنها به خود باوری رسیده و بخش عمده ای از نیروی جوان و فعال ازبیکاری رهایی یابند.

 

 اگرچه بیکاری یک معضل خانمان سوز است و اثراتش چه مادی و چه معنوی پیکره جامعه را تحت تاثیر منفی خود میگذارد اما میشود با ارایه راه حل هایی مناسب با این معضل مبارزه کرد که بهترین راه حل آن این است که مسوولان عالیرتبه اشخاص بیکار که توانایی انجام کار را دارند را حمایت مالی و روانی کنند.به این معنا که ۱شخص بیکار یک توانایی از خود نشان داده و مسوولان از این شخص حمایت و ایشان را در راه کسب شغل راهنمایی و کمک کنند.

 

 

به کانال اخبار چرام و کهگیلویه و بویراحمد بپیوندید:

لینک عضویت

 

گزارش:صادق شیخی

انتهای پیام/ک

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس