13. تير 1396 - 10:20
سریال تراژیک آتش سوزی های جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد یکی از این آسیب هاست که هشت درصد از جنگل‌های کشور را در مساحت یک درصدی خود جای داده، از اواسط بهار آغاز می شود و تا اواسط تابستان ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، منشاء بسیاری از فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی از منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد بشمار می آید.

 

تولید اکسیژن و تلطیف هوا، جذب گرد و غبار و گازکربنیک، کاهش آلودگی صوتی، کنترل آب‌های سطحی و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، حفظ و تولید خاک، تولید علوفه دام، تولید فرآورده‌های صنعتی و دارویی، تولید عسل، تولید چوب، تنوع زیستی و محلی برای تفرج از مهم‌ترین ثمرات جنگ‌ل ها و مراتع این استان است.

 
 
در ماه ها و سال های اخیر بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی همچون جنگل ها یا استفاده نادرست از آن ها منجر به آسیب‌پذیری در این استان  می‌شود .به نحوی که با کوچک‌ترین تنشی همانند خشکسالی رو به ضعف و نابودی می‌رود.

 

 

سریال تراژیک آتش سوزی های جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد یکی از این آسیب هاست  که هشت درصد از جنگل‌های کشور را در مساحت یک درصدی خود جای داده، از اواسط بهار آغاز می شود و تا اواسط تابستان ادامه دارد.

http://choram.ir

این سریال هرساله اکران می شود و عرصه های منابع طبیعی را به خاک سیاه می نشاند و مرگ تدریجی بلوط‌های دنا،زمین های کشاورزی چرام ،کهگیلویه و سایر شهرستان ها را رقم می زند.

 

هنوز سبزی از برگ و ساقه علف‌های کوه‌های زاگرس مرکزی رخت بر نبسته و برگ های شاخه های جوان بلوط‌ها نروییده، آتش به میهمانی آنها آمده است و آنها را جوان مرگ می کند.

 

این گزارش در حالی است که رسانه و سایت های خبری کهگیلویه وبویراحمد علاوه بر نگرانی که داشتند،به نشر اخبار و عوامل جلوگیری در راستای کاهش این آتش سوزی ها پرداختند که در زیر به برخی از نظرات آن ها می پردازیم.

******

علی یاریزاده خبرنگار کبنانیوز گفت:این روزها استان ما به مثابه سایر استانهای حوزه زاگرس با توجه به داشتن پوشش گیاهی و مرتعی فراوان ،پراکندگی روستاها و گردشگران و همچمیم عشایر گاهی مشاهده می شود به علت بی توجهی و سهل انگاری در خاموش کردن آتشی که برای تهیه غذا یا چای درست کردند این آتش سوزی ها رخ می دهد.

http://choram.ir

وی افزود:اما بخشی دیگر از آتش سوزی ها عامدانه است و به دلایل مختلف که یکی از آنها سودجویانی هست که جهت دست درازی به منابع ملی اقدام به آتش زدن جنگل می کنند

 

این خبرنگار چرامی گفت: یکی دیگر از دلایل گسترش آتش سوزی ها عدم تناسب امکانات دستگاه های متولی مث منابع طبیعی و محیط زیست و تشکل های مردمی در برابر حجم وسیع آتش سوزی ها می باشد

 

یاریزاده بیان کرد:یکی دیگر از دلایل نداشتن امکانات مناسب بخصوص بالگرد با توجه به سخت گذر بودن و کوهستانی بودن استان ما که این مورد کار را برای مهار آتش سوزی ها و جلوگیرب از نقاط بحرانی کمتر می کند.
 

باوند نیز مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی صدای جنوب اظهار کرد:این روزها طلای سبزاستان مان هرروز در حال سوختن است و کوچکترین اقدام تاثیرگذاری دراین زمینه انجام نمی شود.

http://choram.ir

وی افزود:کمبود امکانات از نظر نیرو وتجهیزات به این فاجعه دامن زده است و ما اگر میخواهیم جلوی آتش سوزی هارا بگیریم میبایست به دور از شعار واردمیدان شویم.
 
خلیل مهرجو مدیرمسئول عصرزاگرس نیز در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه اطلاع رسانی بیان کرد:جنگل ها شریان حیاتی تبدیل هوای ناسالم وهوای سالم می باشد.
http://choram.ir
وی می گوید:باوجودآلودگی زیادزیست محیطی وجودجنگل هایک امربسیارمهم حیاتی در زندگی بشیریت است و بایددرحفظ ونگهداری جنگل کوشاباشیم.

اما مسئولان نیز در گفت وگوهای خبری علت این اتفاقات را بیان کردند.

 

کمبود نیروی انسانی برای اطفای حریق جنگل‌ها

http://choram.ir

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر در خردادماه سال جاری گفت: سال گذشته در ۷۵ فقره آتش سوزی در جنگل های استان، یکهزار و ۲۹۶ هکتار از جنگل ها و مراتع استان در آتش سوخت.

 

عزت الله بهشتی فرد دلایل عمده این آتش سوزی‌ها در استان را شکارچیان، طبیعت گردان و کشاورزان عنوان کرد و افزود: این نهاد با کمبود نیروی انسانی در راستای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع روبرو است.

 

وی بیان کرد: به دلیل سخت گذر بودن، شیب های تند کوه‌ها و مسافت طولانی تا محل وقوع آتش سوزی، کار اطفای حریق به سختی انجام می شود.

 

 

پیشنهادی برای حفط و ادامه حیات انسانی

http://choram.ir

خودداري از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع، بر حذر كردن كودكان از بازی با كبريت و فندك و روشن نمودن آتش در عرصه‌های منابع طبيعی، خودداری از انداختن ته سيگار روشن و بطری‌های شيشه‌ای در جنگل‌ها و مراتع، عدم توسعه باغات، مزارع، تأسيسات وغیره ازجمله مواردی است که باعث کاهش چشمگیر اتش س.زی جنگل ها می شود.

 

همه می دانیم که 60درصد اکسیژن حیات انسانی را جنگل ها بوجود می آورند بنابراین می توانیم با کمی رعایت عوامل آتش زای درختان و جنگل ها،حیاتی دیگر به انسان ها دهیم.

 

مبحث مهم حفظ منابع طبیعی از جمله نگهداری جنگل ها،در بیانات متدبرانه مقام معظم رهبری نیز مشهود است و ایشان بیان کردند که رسیدگی به حفاظت جنگل ها و مراتع سبزه زارها و بیشه زارها و سایر مظاهر زیبایی طبیعت از جمله واجبات شرعی و وجدانی و اخلاقی ما ایرانیان است.

 

امیدواریم با رعایت موارد ذکر شده توسط مردم و شهروندان شریف کشور و کهگیلویه وبویراحمد از این مشکل خانمان سوز رهایی یافته و بار دیگر به حفظ منابع طبیعی همچون جنگل ها کمک کنیم.

 

به کانال اخبار چرام و کهگیلویه و بویراحمد بپیوندید:

لینک عضویت

انتهای پیام/ض

 

دیدگاه‌ها

سلام بجای پشت میز نشستن خودت و نیروهای مفت خورت بهتره برید و وظایف خودتون را انجام بدید . نیروهای منابع طبیعی باید یوتیفرم خاص خودشون را بپوشن و در مناطق تحت کنترل خودشون حفاظت را انجام بدن نه اینکه بروند در تابستان زیر کولر گازی بستنی میل کنندو یا در زمستان کنار بخاری چای داغ نوش جان کنند . همه نیروهای شرکتی و قرار دادی این سازمان که به بعنوان قرقبان استخدام شدند دارن مدرک دانشگاهی میگیرند اونم توی وقت اداری و چند شغل دیگه هم دارند . کلا برای خودشون یه حقوق مفت میگیرن

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا