18. تير 1396 - 10:33
چرام شهری با بافت متفاوت از نظر قبایل ولی منسجم از حیث ابراز عواطف و شرکت در مجالس همیاری و همدردیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام ،چرام شهری با بافت متفاوت از نظر قبایل ولی منسجم از حیث ابراز عواطف و شرکت در مجالس همیاری و همدردیست.

 

چرام که روزگاری مرکزیت استان کهگیلویه وبویراحمد برایش پیش بینی شده بود (فرمانداری کل استان)،به گونه ای که در رژیم معدوم قبل کارهایی صورت پذیرفته بود .

 

ساخت حمام و پیش بینی کانال انتقال فاضلاب و البته چشمه بلقیس زیبا وشادی آفرین برای پذیرایی مهمانان کشوری که اتفاقا زیاد هم سرکشی میکردند،  از جمله این موارد است .

 

بگذریم از طسوج چرام که دست خطی خوش با نستعلیق یادگار نماینده شاه پنجاه ساله ایران، -شاه صاحب قران - ناصرالدین شاه را درخود گنجانده است که نشان از توجه ویژه مرکز نشینان از دیرباز تاکنون به این دیار اکنون فراموش شده دارد.

 

اما قصد پرداختن به این را که تاریخ چرام چه بوده را نداریم و همین اندازه بیان کنیم که بغیراز طبیعت بکر شهرستان زیبای چرام ،نوع فرهنگ وتوجه به مسائل فرهنگی نیز جالب توجه است .

 

و شاید همین مطلب علت توجه به این دیار درقبل بود؛چیزی که شاید درسایر جاها  کم رنگ یافت می شد چرام رامیتوان شهری فرهنگی بامردمانی مهمانواز توصیف کرد که این امر را مدیون علل وعواملیست که ازبطن خویش برخواسته است  .

 

**
کشاورزی مردم چرام و رزق حلال بدون دستبرد به اموال مردم و وجود افرادی باسواد ،روحانیتی به قدمت دویست سیصد سال روح بلند  این مردمان را باخلق وخوی اسلامی عجین کرد و زیبایی هایی راخلق کرده است .

توجه به صله رحم ،نگاه مهربان با اطرافیان و اندیشه دیگر خواهی بدون تعارف خصایص درخشان ایل محترم چرام است .

 

هنر مردم این شهرستان در نگاه لطیف به همنوعان وآشنایان در مراسم فاتحه خوانی نمودی زنده وپویا می یابد آنجا که رنج ودرد والم فراق عزیزان انسان را از پای در می آورد هجوم مهربانی و توجه آغازیدن میگیرد و صاحبان درد را التیام می دهند .

 

این خصایص ویژه اگرچه درتمام استان وایلات رایج است اما درچرام ازآن  چیز دیگری میتوان یافت، باید درمیان مردم مهربان این شهرستان بود تا فهمید مقصود واقعی این مقال را .

 

امیدست خداوند به جوانانی که ازبطن همین ایل جوانه زده اند تا با تلاش خود به رفع فقر وگرفتاری مردم همت کنند توفیق روز افزون دهد آنان که میثاق بسته اند تا جهاد کنند برای خلق محروم همین شهرستان .این جوانان از دل همین عادات حسنه شهرستان هستند.

 

چه بسیار از فقرا را که نان داده اند و ارزاق ،وچه کسانی را که جا و چه خانه ها که تعمیر نکردند وحمام ها ساختند.
اینان جوانانیند متدین خستگی ناپذیر و دوست داشتنی والبته شورحسینی در سردارند ومردم که یاریگر آنانند وصد البته هنوز هم محتاج توجه بیشتر زیرا محرومان اندک نیستند خدایا آنان را توفیق وبروبومم آبادتر باد.

 

گزارش:نورالله حمیدی

انتهای پیام/ح

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا