19. تير 1396 - 10:02
در سال‌های اخیر به‌دليل کاهش بارندگي، حفر تعداد زياد چاه‌هاي عميق و برداشت بيش از حد مجاز از منابع آب زيرزميني در دشت‌ها و عدم توجه به مقوله آبخوان‌داري و انجام تغذيه مصنوعي، کم‌آبی به یک بحران جدی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام ، به‌طوركلي آب به دودسته سطحي و زيرزميني تقسيم مي‌شود كه آب‌هاي زيرزميني درواقع به‌عنوان پس‌انداز آب به‌شمار مي‌رود.

 

در سال‌های اخیر به‌دليل کاهش بارندگي، حفر تعداد زياد چاه‌هاي عميق و برداشت بيش از حد مجاز از منابع آب زيرزميني در دشت‌ها و عدم توجه به مقوله آبخوان‌داري و انجام تغذيه مصنوعي، کم‌آبی به یک بحران جدی تبدیل شده است.

 

به همین دلیل توجه بيشتر به آب‌هاي زيرزميني امري اجتناب‌ناپذير است و بررسي وضعيت کمي و کيفي سفره‌هاي آب زيرزميني نیز در همین راستا اهمیت دارد. منابع آب زيرزميني در ایران از دهه ٤٠ به شكل قنات كه اختراع ايرانيان بود، مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

http://choram.ir

البته چشمه‌ها نيز از دسته آب‌های زيرزميني به‌شمار می‌رود كه به هزاره دوم و سوم قبل از ميلاد برمي‌گردد.از آغاز اصلاحات ارضي، حفر چاه‌هاي عميق و نيمه‌عميق در روستاها رواج پيدا كرد و چون اين منابع آب زيرزميني ظرف مدت يك‌ماه به آب مي‌رسيد، نسبت به ساخت قنات‌ها كه زمان زیادی نياز داشت تا به آب برسد، به‌صرفه‌تر بود.

 

چرام که روزگاری به داشتن آبهای جاری در سطح استان مشهور بود، امروز بحران بی آبی و برداشت های به شکل چاه های عمیق و نیمه عمیق ،آبهای جاری را با بحران جدی و خشکی بستر رودها مواجه کرده است.

 

 دهه هفتاد وصدور بی در وپیکر مجوز برای چاه های فراوان مسئولیت مسئولان وقت را درپاسخگویی دوچندان می کند و امروز به نظر می‌رسد که استفاده بی رویه از منابع آب اشتغال را هم دچار بحران کرده است.

 

وجود شالیزارهای که قبلاً به وسیله آب موجود در بستر همین رودها آبیاری می شدند و زیر کشت می رفتند واکنون به زمین های خشک و لم یزرع تبدیل شده اند.این زمین ها تعداد زیادی کشاورز را  به خود مشغول می‌کرد و منبع درآمد زندگی آنان بود وچرام راقطب کشاورزی استان کرده بود اما اکنون عملاً کار فقط برای صاحبان چاه هایی  است که صاحبان آنها معمولاً استفاده های کاملاً شخصی برای درامد زایی بیشتر دارند.

http://choram.ir

بیشتر کسانی که روستاها را به خاطر کشاورزی و درآمد حاصل از آن انتخاب کرده بودند گرفتار ماندن یا رفتن اند کشاورزانی که روزگاری روزی خود را از دل زمین ها دریافت می کردند و خدا را به خاطرانچه بهذآنها عطا کرده بود،  سپاسگزار بودند.

 

امروز با وجود ممانعت قانونی در عدم استفاده از از آب های زیرزمینی متاسفانه نه تنها رعایت نمی‌کنند که خیلی‌ها به کاشت برنج مبادرت کرده  محصولی طبعااً آب زیاد مصرف می‌کند .

http://choram.ir

لازم است که ارگان های دولتی در اجرای قانون و دفاع از حقوق مردم و بی آبی ها دقت نظر بیشتری کنندو  به نوشتن بخشنامه  و ابلاغ آنها بسنده نکند.

بدون شک بحران آب و مشکلات ناشی از آن مشکل جدی مردم ومسئولان خواهد بود حتی اکنون هم اگر شروع کنیم دیرشده است .

منتظر دستگاه‌های مسئول هستیم چگونه پاسخ خواهند داد.

 

انتهای پیام/ح

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا