24. تير 1396 - 21:59
در زمانیکه اروپا در فضای تاریک مبارزه با علم و تفتیش عقاید به سر می برد ریشه علم دوستی در سایه فرهنگ اسلامی در اندلس دوانیده شد بطوریکه علم رشد سریعی یافت و بیش از پانزده هزار جلد کتاب نوشته شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام ،"اندلس " یا شبه‏ جزیره‏ ى ایبرى شامل سرزمین اسپانیا و پرتغال فعلى است.

 

این شبه ‏جزیره که اکنون به دو کشور مستقل اسپانیا و پرتغال تقسیم شده است، در جنوب غربى اروپا قرار دارد که از قسمت شمال و شمالِ غربى به خلیج بیسکاری، از سوى شرق به دریاى بالئار که جزو دریاهاى غربی مدیترانه است، و از جنوب به دریاى مدیترانه و تنگه جبل الطارق و اقیانوس اطلس هم‏جوار است.

 

به گفته "هرمان راندل " استاد دانشگاه کلمبیا  مسلمین در قرن دهم میلادى در اسپانیا تمدنى پدید آوردند که در آن تمدن، علوم از صورت عقایدمبهم عمومى درآمده بود و با صنایع و فنون زندگى علمى انطباق یافته بود.

 

در طول هشت قرن که اسپانیا در دست مسلمانان بود تمدن اسلامی که در آنجا پدید آمد، اثرات آن به وضوح بر سرتاسر اروپا فراگیر شده بود.

 

دشت های این کشور توسط مسلمانان آباد شد و شهرهای بزرگی را در این سرزمین پهناور به وجود آوردند.

 

با ورود تمدن اسلامی به سرزمین اسپانیا علوم ریاضی، فلکی، گیاه شناسی تاریخی، فلسفه و قانون گذاری در این کشور شکوفا و تکمیل شد بطوریکه دکتر "مارتینز مونتابث "مستشرق اسپانیایی نیز در این باره قلم زده است.

 

"تدمیر " به او نوشته بود:

مردمى به کشور ما آمده‏اند که نمى‏دانیم آیا اهل آسمانند یا اهل زمین

 " رودریک، امیران ارتش و خان‏هاى کشور را به جنگ فراخواند و حکم داد که همگى با مردمان و وابستگانشان در شهر "قُرطُبه " به او بپیوندند. طولى نکشید که تعدادنیروهاى سپاه سلطنتى به همراه سپاه کمکى امیران اطراف، نزدیک به یکصد هزار تن رسید.

این دو لشکر در مکانى به نام "لکه " در روز یکشنبه ـ دو روزمانده به آخر ماه رمضانِ سال 92 ه . ق ـ باهم درگیر شدند و این جنگ تمام عیار میان آن‏ها، تا روز یکشنبه پنجم شوال ادامه یافت. فرزندان تیزا ـ پادشاه پیشین که به دست رودریک کشته شده بود.

در همان حمله‏ى اول از لشکر رودریک جداشدند، ولى فراوانى لشکریان باقى مانده‏ى رودریک و مناسب بودن سلاح و وسایل جنگى و آرایش خوب نظامى آن‏ها، باعث گردید تا مدت بیشترى در برابر حمله‏هاى سخت مسلمانان، پایدارى نمایند.

ولى حمله‏ ى پایانى طارق‏بن زیاد، به قدرى سخت و سنگین بود که ایستادگى دشمن در برابر آن ممکن نبود. از این رو، جمعیت گوت‏ها به کلى از هم پاشید. پادشاه رودریک هنگام فرار، خود را به آب رودخانه اندخته و کشته شد و مسلمانان اسب و لنگه‏ى کفش او را در میان گِل و لاىِ رودخانه پیدا کردند.

 

فرهنگ اسلامی تاثیر فوق العاده ای بر اندلس داشت

در زمانیکه اروپا در فضای تاریک مبارزه با علم و تفتیش عقاید به سر می برد ریشه علم دوستی  در سایه فرهنگ اسلامی در اندلس دوانیده شد بطوریکه علم رشد سریعی یافت و بیش از پانزده هزار جلد کتاب نوشته شد.

 

فرهنگ اسلامی بر زنان این منطقه تاثیر بسیاری داشت و آنان را وارد دنیا و فرهنگ دیگری نمود و به درجات علمی و اجتماعی بالایی دست یافتند.

 

ورود اسلام به اندلس ، اندیشمندان بنامى در عرصه علم و فرهنگ چون ابن مسّره، ابن خرم، ابن باجه، ابن رشد، ابن طفیل، ابن عربى، ابن سید بطلمیوسى، على بن عباس، زهراوى، ابن سعید مغربى، حیان بن خلف قرطبى، عبدالحمید بن عبدون اندلسى وغیره را به وجود آورد.

از طرفی دیگر با ورود اسلام به اندلس، زنان پا به دنیا و فرهنگ دیگرى نهادند و به درجات بلند علمى و اجتماعى دست یافتند.

 

فتح اندلس توسط مسلمانان پیامدهای مثبتی نیز بر براسلام و مسلمانان داشت از جمله، ظهور دوباره‏ى قدرت اسلام و مسلمانان، گسترش منطقه‏ هاى مسلمان نشین و توسعه حکومت اسلامى، ایجاد بازار کار و سکونت براى مسلمانان، گرویدن بسیارى از مسیحیان به دین مبین اسلام، تربیت شدن تعداد زیادى از دانشمندان بزرگ جهان اسلام در این منطقه و پیشرفت‏هاى بزرگ فرهنگى، علمى و صنعتى براى مسلمانان.

 

انتهای پیام/ح

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا