21. آبان 1396 - 9:34
نبود علائم راهنمایی و رانندگی، وجود چاله چوله های متعدد، روکش نبودن آسفالت جاده دسترسی به منطقه توریستی کوه گل باعث شده که این جاده دسترسی از ایمنی لازم برخوردار نباشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،  به نقل ازسفیر دنا، امروز "راه" یکی از مهمترین و اصولی ترین راههای توسعه و پیشرفت هر شهر و دیاری است و وجود راههای مناسب می تواند بر توسعه روز افزون یکی شهر و یا یک استان کمک شایانی بکند.

محرومیتی که هنوز پابرجاست

استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل داشتن یک موقعیت خاص جغرافیای همیشه از داشتن این نعمت مهم و بالقوه چه در راههای زمینی، هوایی و حتی ریلی بی بهره بوده که باعث شده این استان در محرومیتی کهنه و تاریخی غوطه ور شود.

شهر سی سخت یکی از شهرهای کوهستانی استان در منطقه سردسیر و در پهنای دنای سرافراز و قله های زیبای زاگرس جنوبی در 35 کیلومتری مرکز کهگیلویه وبویراحمد بوده که با دلیل داشتن ظرفیت های متعدد در توسعه گردشگری یکی از شهرهای مستعد در جنوب غربی کشور در بحث توریست پذیری است.

این شهر زیبا با داشتن ده جاذبه مهم گردشگری یکی از شهرهای مستعد در غرب کشور از آن یاد می شود که به آن افسانه های گمنام دنا نیز می گویند و برخی لقب سرزمین برف وافتاب را به آن نهاده اند.

شهری که قدرش را نمی دانیم

موقعیت خاص گردشگری دنا موجب شده تا شهر سی سخت به عنوان یکی از چهارده شهر نمونه گردشگری کشور انتخاب و روستای زیبای کریک نیز به عنوان روستای نمونه گردشگری استان انتخاب و معرفی شود.

از طرفی دیگر حجم ورود گردشگر در سالیان گذشته به این شهر زیبا خود گواه اهمیت مسئله گردشگری و لزوم توجه به زیر ساختهای این شهر زیبا است،موضوعی که بارهای بار مسئولان استانی به آن اذعان داشته و به لزوم توجه بیش از پیش به این شهر تاکید داشته اند.

سی سخت که به مانند نگینی سبز در دامنه دنای سرافراز قرار گرفته خود دارای مواهب طبیعی بی شماری است که مواهب خدادادی آن زحمت مسئولان را کم کرده و تنها نیاز این شهر توجه به ابتدایی ترین نیازمندی ها در حوزه گردشگری است، از طرفی منطقه چشمه میشی و کوه گل سی سخت به عنوان پیشانی طبیعت دنا در طول سالیان متمادی نیازمند حداقل توجهی به انتظارات این منطقه بود تا لاعقل گردشگران از این شهر و منطقه زیبا فراری نشوند.

وضعیت بغرنج توریستی ترین مگان گردشگری جنوب غرب کشور

جاده دسترسی و مناسب به عنوان اصلی ترین نیاز یک منطقه گردشگری یکی از اولویت های اساسی است که قبل از هر چیزی باید به آن توجه و مسایل و مشکلات پیرامون آن را با دقت مورد توجه قرار داد.

 این  موضوع درحالی است که مهمترین منطقه گردشگری شهرستان دناو جنوب غرب کشور در کانون بی توجهی ها قرار گرفته است.

منطقه توریستی تفریحی گردشگری کوه گل دنا با وجود جاذبه های از قبیل دریاچه های کوه گل، چشمه سه هزار ساله آبسردون، آبشار کوه گل و قله های زیبای سچانی و حوض دال امروز از مزیت بالای در امر توسعه گردشگری برخوردار است.

خطر در کمین گردشگران منطقه کوه گل

این جاذبه های تفریحی که در 5کیلومتری شهر توریستی سی سخت قرار دارد ام امروز مورد بی مهری برخی مسئولان قرار گرفته و جاده دسترسی به آن از تمامی امکات ایمنی بی بهره است.

نبود علائم راهنمایی و رانندگی، وجود چاله چوله های متعدد، روکش نبودن آسفالت جاده دسترسی به این منطقه توریستی و حتی صعب العبور و خطرناک بودن این جاده باعث شده که این جاده دستری از ایمنی لازم برخوردار نباشد.

این جاده دستری که در ابتدای آن یکی از مهمترین جاذبه های شهر سی سخت به نام چشمه میشی و جدول آب معروف آن قرار دارد، هنوز انچنان که باید ساماندهی نشده و همین موضوع باعث شده که بیشتر گردشگران با دلهره و ترس به سوی این مکان توریستی رهسپار شوند.

نبود علائم رانندگی و روشنایی کوه گل را تهدید می کند

هر چند که این جاده دسترسی به دلیل برف گیر بودن و بارش سنگین برف در زمستان بسته است و همین موضوع باعث بی کیفیتی آسفالت این جاده شده، اما توجه مسئولان امر به توسعه زیر ساختهای آن بسیار حائز اهمیت تر از گذشته است.

منطقه توریستی تفریحی کوه گل که یکی از جاذبه های ده گانه و توریستی جنوب غرب کشور است، امروز همت مسئولان برای توسعه زیر ساخت هایش را می طلبد که مسئولان باید برای توسعه آن همت بیشتری به خرج دهند.

مدیر کل راه و شهرسازی شهرستان دنا در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه به بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز این جاده اشاره کرد وگفت: این جاده به طول هفت کیلومتر در زمره فعالیت های اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان بوده و این نهاد هیچ دخالتی در ساماندهی آن ندارد.

مرادیان با بیان اینکه اجرای طرح های بهسازی و روان سازی و همچنین دیگر طرح ها در زمزه کارهای این نهاد(میراث فرهنگی) است، بیان کرد: این پروژه در تملک فعالیت های میراث فرهنگی استان بوده و در سال 94 اجرای این پروژه با میراث فرهنگی استان بر زمین زده شده است.

لازم به ذکر است محمود باقری مدیرکل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد در ابتدای مراسم کلنگ زنی این پروژه در سال 94 که با حضور استاندار پیشین استان بر زمین زده شده بود،گفت:منطقه گردشگری کوه‌گل شهرستان دنا یکی از مناطق زیبا و گردشگرپذیر استان است که نیاز است جاده این مکان گردشگری بازسازی و برخی از نقاط آن اصلاح شود.

وی با بیان اینکه این جاده به طول هفت کیلومتر اعتبار اولیه آن ۵۷۰ میلیون تومان برآورد شده است،تصریح کرد: تعداد آب‌روهای لوله‌ای ۱۱ دهانه، یک دهانه پل به طول سه‌متر، احداث دیوار نگهبان به متراژ ۱۰۶ متر، حجم خاکبرداری ۲۳ هزار مترمکعب و ۵۰۰ مترمکعب حجم خاکریزی است که در این جاده انجام می‌شود.

مدیرکل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مدت قرارداد این جاده ۱۵۰ روز است، بیان کرد: کارفرما اداره کل میراث فرهنگی استان و پیمانکار شرکت آنی‌سازان بویراحمد است

لازم به ذکر است کلنگ تعریض و ساماندهی جاده کوه گل سال 94 به زمین خورد ،که بعد از دو سال هم چنان دارای نقاط حادثه خیز و خطرناکی است  تنها عملیات بهسازی، آسفالت و آسفالت جدید این جاده به طول ۳۰۰ متر انجام شده است.

انتهای پیام/200

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا