15. بهمن 1396 - 0:14

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چرام؛ عصر امروز آئین افتتاحیه سی ششمین جشنواره فیلم فجر با حضور استاندار،مسئولین و هنرمندان مطرح ملی سینما وتلویزیون برگزار در سینما هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

یاسوج شهر بدون سینما

در ابتدای این مراسم مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان با بیان اینکه مجالی برای ارایه گزارش کار نیست، گفت: حتما در برنامه های پیش رو به آن پرداخته خواهد شد و حتما با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد از برنامه های فرهنگی صحبت بیشتر خواهیم کرد.

وی افزود: در آینده به شعر ققنوس و داستان متیل  بیشتر  پرداخته خواهد شد و تولید فیلم های کوتاه و فیلنامه نویسی در این اداره در دستور کار خواهد بود.

تفاهم نامه سینمایی در ساخت یک فیلم سینمایی و پنج فیلم کوتاه

دهبانی تصریح کرد: در زمان تصدی وزارت آقای صالحی به برنامه های سینمایی پرداخته شده است و تفاهنامه هایی در این ارتباط صورت پذیرفته است و با این رویکرد در بحث سینما ساخت پنج فیلم کوتاه و یک فیلم سینمایی در آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه استقرار دو دستگاه سینما سیار و راه اندازی سینما و تجربه در استان با توجه به تفاهنامه ایجاد شده صورت پذیرفته است، بیان کرد: سینما در یاسوج با توجه به تخریب سالن سینما آن به عنوان شهر بدون سینما  شناخته می شود و امیدواریم با تلاش استاندار این معضل رفع گردد.

هنرمندان و سینماگران استان سفیران فرهنگی کشور

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان ابراز داشت: ما در استان ما یک ظرفیتی برای سینما و هنرمندی وجود دارد و این خلق و تولیدات هنری در سطح کشور قابل توجه است و هنرمندان و سینماگران در این استان به عنوان سفیران فرهنگی کشور هستند.

وی بیان کرد: امروز فرزانه نشاط خواه، هادی محقق، بهنام نوروزی با پندخندق، محمدمختاری، حسن غفاری و جمشید جهان زاده از هنرمندانی هستند که در جمع حضور دارند تا از ظرفیت و توانایی های این استان به عنوان گوشه ای از خلق آثار هنری استان باشند.

دهبانی با بیان اینکه موضوعات اجتماعی نظیر آسیب های اجتماعی در فیلم های مورد نظر دیده شده است، اظهار کرد:وزیر در پیامی گفتند که سینماگران در تمامی عرصه های زندگی و جامعه بار سنگینی را به دوش کشیده اند.

پیشرفت سینما از یک سرگرمی به عرصه اجتماعی

در ادامه استاندار ضمن عرض ادب خدمت هنرمندان حاضر در مراسم گفت: برنامه تخصصی است و دوست ندارم در برنامه ای ورود کنم که تخصص ندارم.

احمدی با تبریک دهه فجر ملت ایران تصریح کرد: شهدا در طول هشت سال نشان دادند که با فداکاری چه طور می شود از سرزمین اسلامی دفاع کرد .

وی افزود: هیچ کس به اندازه مردم ایران آگاه نیست که در سی و شش سال پیش تولید علم و هنر ما کجا قرار داشته و الان کجا قرار دارد و زمانی که سینما شروع شد به عنوان یک سرگرمی بود ولی کم کم وارد عرصه اجتماعی شد.

احمدی بیان کرد:یک سینمای خوب می تواند سعادت مردم را تضمین کند و یک سینمای بد می تواند یک جامعه را به فلاکت بکشد و این بود که امام راحل فرمود ما با محتوای سینما کار داریم.

جایگاه سینما تمدن سازی است

وی ابراز داشت: جایگاه سینما تمدن سازی است و هنرمندان راه سینما را خوب بلدند و کهگیلویه و بویراحمد دارای هنرمندانی بزرگ بوده و فرزندان زاگرس با سینما و هنر عجین شده اند.

استاندار تصریح کرد: از فرزندان زاگرس باید به زنده یاد حسین پناهی اشاره کرد که با تمام محدودیت ها در عرصه هنر خوب درخشید.

احمدی در ادامه به نقل متنی از زنده یاد حسین پناهی پرداخت و گفت: 

من خویش را به بلوط پیر اصالت گره زده ام

تاریخ را با تمام لهجه هایش خوانده ام

اما هیچ وقت ایلم را از یاد نبرده ام  

چرا که درخت بی ریشه هیمه ای بیش نیست

با تمام توان از عرصه سینما حمایت خواهم کرد

وی ابراز داشت: با تمام توان از عرصه سینما حمایت خواهم کرد و از هیچ تلاشی در این راه فرو گذار نخواهم بود.

 

در ادامه نشاط خواه، همسر جهانزاده از بازیگران فیلم و سینما  گفت: من خودم را متعلق به این استان می دانم و حساسیت خاصی به استان کهگیلویه و بویراحمد دارم و از خود آقای جهانزاده بیشتر تعصب دارم.

وی افزود: میخواهم درخواست کنم خانه تئاتر را در استان راه اندازی کنید و اتفاقی که در این جا خواهد افتاد این است که هنرمندان از یاد نخواهند رفت.

نشاط خواه تصریح کرد: در صورتی که خانه تئاتر راه اندازی شود از پیشکسوتان در حوزه سینما هنر دعوت می شود و کار سینما را جلو خواهد برد.

وی اضافه کرد: پیرسبزی تنها کسی بود که خیلی دنبال کارهای هنری استان است و خودم هم نمی دانم سمتش چیست!

در ادامه این مراسم از تعدادی هنرمندان به رسم یادبود و با اهداء لوح تقدیر تشکر و قدردانی شد.

منبع:چهارفصل

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
شبکه اطلاع رسانی دانا
حرف تو
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس