6. ارديبهشت 1398 - 14:50
خطیب جمعه چرام: در مقابل اقدام فجیع و غیر انسانى سعودی ها، سکوت جهان اسلام جایز نیست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،حجت الاسلام سید نورالله افشار امام جمعه چرام با اشاره به تفسیر آیه ۲۳ سوره حشر گفت: این سخن رسول خدا صلی ‌الله‌ علیه ‌و‌آله به آیه 23 سوره حشر اشاره دارد که در این آیه، سلام، یکی از نام‌ های خداوند معرفی شده است. واژه سلام بیش از چهل بار در قرآن کریم آمده است.

وی با اشاره به علامه طباطبایی که گفته است هر قوم و ملتی یک نوع تحیت دارند،افزود: یکی سر تکان می دهد ، یکی کلاه بر می دارد ، یکی می گوید صبح قشنگی است ، یکی می گوید حالت خوبه ؟ ، اما اسلام گفته وقتی همدیگر را می بینید به هم سلام بکنید و این سلام ، شعار اسلام است. یکی از اسامی بهشت سلام است. خداوند در قران می فرماید
و الله یدعوا الی دارالسلام. ..» و خداوند مردم را به سر منزل سلامت و سعادت بهشت می خواند.
 

حجت الاسلام افشار  با بیان اینکه"سلام" درفرهنگ عرب دو موقع دارد،بیان کرد:هنگام ورود و ملاقات،هنگام خروج و خداحافظی مثل پایان نماز که می گوییم «السلام علیکم و رحمه الله و برکاته ».نشر و افشای سلام به یکدیگر از توصیه ی اولیای دین است.و از نشانه های انسان های متواضع است.

 

امام جمعه چرام در خطبه دوم گفت: دولت عربستان در جدیدترین اقدام ضد حقوق بشرى خود، ۳۷ نفر ازجمله ۳۲ شیعه این کشور را به جرم فعالیت تروریستى اعدام کرد.
 

وی افزود: نکته تاثر برانگیز این است که این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینى منطقه شرقیه هستند که با اتهامات تروریستى اعدام شده‏ اند. سعودى‏ ها همواره سعى کرده‏ اند براى حذف مخالفان خود به‏ ویژه شیعیان، با برچسپ تروریسم، آن‏ها را زندانى و اعدام کنند.

خطیب جمعه چرام در ادامه افزود: در دادگاه ‏هاى سعودی ، شیعیان حتى از داشتن وکیل نیز محروم هستند و بدون تفهیم اتهام، سال‏ها در زندان به‏ سر مى برند. حتى در مرحله محاکمه نیز معمولا قضات سعودى به دفاع شیعیان از خود توجهى نکرده و شدیدترین احکام را علیه آن‏ها صادر مى‏ کنند.

 

حجت الاسلام افشار در ادامه اظهار کرد: منافع ترامپ و در آمدهاى هنگفت حاصل از فروش سلاح به عربستان، ایجاب مى‏ کند که آمریکا هیچگاه جنایت هاى عربستان را محکوم نکرده و همچون قتل خاشقچى، حتى به دفاع از آن‏ها برخیزد.

وی افزود: فاصله کوتاه میان استقبال سعودى‏ها از تصمیم ترامپ درخصوص عدم تمدید معافیت ۸ کشور در خرید نفت ایران و قول مقامات سعودى مبنى بر جبران خلا ناشى از حذف ایران از بازار نفت بین‏ المللى با اعلام اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودى که بنا بر اخبار منتشر شده ۳۲ نفر از آن‏ها از شیعیان هستند، بسیار تامل برانگیز است.

خطیب جمعه چرام در ادامه گفت: در رابطه با این اقدام فجیع و غیر انسانى سعودی ها، سکوت جهان اسلام جایز نیست و علاوه بر دستگاه دیپلماسى کشور که وظیفه انعکاس اعتراض ملت مسلمان ایران به مجامع بین‏ المللى را بر عهده دارد، لازم است نهادهاى مردمى و حوزه‏ هاى علمیه با طرح این موضوع در مجامع عمومى، افکار عمومی را نسبت به این اقدام شنیع سعودیها روشن کنند و از مظلوم دفاع کنند.

وی افزود:پس از درگیر شدن سیل در استان‏هاى مختلف، کمیسیونر اروپا براى کمک‏هاى بشردوستانه اعلام کرد که اتحادیه اروپا ۲. ۱ میلیون یورو براى کمک به سیل زدگان ایرانى اختصاص داده است. یعنى چیزى در حدود ۱۶ میلیارد تومان.

حجت الاسلام افشار در ادامه گفت: نکته جالب این است که جداى از این کمک ناچیز و اهانت بار اتحادیه اروپا، حتى یک دلار هم به‏حساب هلال احمر ایران واریز نشده است.
 

وی افزود: بر خلاف ادعاهاى حقوق بشرى غرب، جمعى از رزمنده ‏هاى افغانستانى تیپ فاطمیون، زینبیون از پاکستان و طلاب این دو کشور در ایران با حضور در مناطق سیل‏زده جنوب کشور، به کمک نیروهاى ایرانى براى امدادرسانى آمده بودند.

 

خطیب جمعه چرام ادامه داد: پویش سراسرى اهل وفاء در همبستگى با سیل‏زدگان ایرانى نیز در ۶ کشور فلسطین، لبنان، عراق، یمن، سوریه و تونس آغاز بکار کرد. برگزارکنندگان این کمپین به‏عنوان اولین اقدام براى کمک و همبستگى با ملت ایران در حوادث اخیر، مراسمى را در شهر غزه برگزار کردند.

 

حجت الاسلام افشار در پایان گفت: کمک‏هاى مردمى بسیارى از کشورهاى اسلامى شیعى و سنى منطقه و حضور نیروهاى حشدالشعبى و مدافعین حرم که از سوى برخى از رسانه‏هاى غرب گراى داخلى مورد هجمه هم قرار گرفت، عیان‏ کننده دوستان و وفاداران واقعى ملت ایران بود.

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس