2. تير 1397 - 22:42
معضل بیکاری یکی از عمیق ترین و چالش برانگیزترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی فعلی خانواده ها در استان است که نیازمند کفایت و درایت مسئولین است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام،  روح الله بهروزی در یادداشتی نوشت: کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ برخوداری از ظرفیت های اقتصادی، منابع نفت، گاز، آب و خاک به عنوان سرزمین ثروت شناخته می شود ولی مردم این استان با مقوله بیکاری فزاینده مواجه اند.

 

یکی از عوامل اصلی ظهور و بروز پدیده بیکاری در قشر تحصیلکرده جامعه به رشد فزاینده مراکز دانشگاهی و عدم تعریف و طراحی آمایش لازم برای حصولِ برآوُردی دقیق از نیاز کشور به مراکز دانشگاهی و ضریب فارغ التحصیلان برای بکارگیری در مشاغل مرتبط معطوف می شود.

در واقع، افزایش افسار گسیخته فارغ التحصیلانی که بدون نیاز سنجی جذب دانشگاه ها شده اند، نتیجه ملموس و اجتناب ناپذیر این بی قاعده گی و بی برنامگی است.

نابسامانی فضای کسب و کار در کشور و پایین بودن شاخص های اقتصادی دلیل دیگری بر عمیق تر شدن معضل بیکاریِ فارغ التحصیلان مراکز دانشگاهی است.

 

میانیگن نرخ بیکاری کشور 11 درصد است درحالیکه استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از شش درصد از میانگین کشور بیکارتر است که کهگیلویه وبویراحمد بر اساس اعلام مرکز آمار ایران با 16.4 درصد بعد از استان های کرمانشاه و چهارمحال وبختیاری رتبه سومین استان را به لحاظ نرخ بیکاری به خود اختصاص داده است و این آمار خیلی برای جوانان و مسئولین استان با وجود پتانسیل های فراوان و نعمت های خدادادی در حوزه گردشگری و ذخایر زیرزمینی و معدنی مانند بزرگ‌ترین معدن فسفات کشور در چرام‌، پارک جنگلی، آبشار یاسوج، چشمه میشی، کوه گل، تنگ گنجه ای، تنگ مهریان، آبشار مارگون، آبشار تنگ تامرادی و مکان های گردشگری دیگر در شهرستان های این استان رضایت بخش نیست که کاهش و یا کنترل محسوس این روند نجومی و باز کردن این گره کور در وهله نخست دستانی با کفایت و درایت می خواهد.

 

معضل بیکاری را می توان یکی از عمیق ترین و چالش برانگیزترین  مشکلات اقتصادی و اجتماعی فعلی کشور نام نهاد. نکته قابل تامل در این پدیده، بیکاری افراد و گروه های تحصیل کرده جامعه است ،به تعبیری فرصت های شغلی برای جامعه تحصیل کرده و به بیانی دیگر فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی به مراتب محدودتر از دیپلمه ها می باشد. مهاجرت روستاییان کهگیلویه و بویراحمد به شهرهای استان برای جست و جوی شغل مناسب از نتایج منفی بیکاری است که موجب گسترش حاشیه نشینی در شهرها و بروز مشکلات متعدد شده است. 

 

شاید وابستگی مردم کهگیلویه و بویراحمد به دستگاه های اجرایی برای جذب و استخدام از علل اصلی بیکاری در استان است، این درحالی است که ظرفیت مراکز دولتی برای بکارگیری نیروهای جدید محدود بوده و عده ای همچنان تنها راه حل رفع بیکاری خود را استخدام در این نهادها می دانند. 

تنها راه ایجاد فرصت های شغلی جدید در کهگیلویه و بویراحمد، توسعه سرمایه گذاری است که با بهره گیری از توان بخش خصوصی نیز در این زمینه کارگشا خواهد بود. 

باید با استفاده از تمام ظرفیت ها و جذب سرمایه گذاری های جدید تلاش کرد تا طرح های صنعتی، تولیدی و خدماتی در استان راه اندازی شود تاحدودی بتوان معضل بیکاری در استان را ساماندهی کرد.

انتهای پیام/ب

 

 
 

 

 

 

نظر شما

http://Sapp.ir/akhbarchoram
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس