1. دى 1396 - 13:44
مردم شهرستان چرام نیز همچون دیگر هموطنان ایرانی، این آیین کهن را با رفتن به خانه بزرگ‌ترها گذرانده و پس از صرف تناولات و خواندن "یاریار" ، قصه‌گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای دیگر اعضای فامیل شروع می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام،  آداب و رسوم طولانی‌ترین شب سال در آغاز فصل زمستان همواره از گذشته‌های دور در جای جای ایران زمین مرسوم بوده و آیین‌های ویژه آن نیز توسط مردم هر شهر و دیاری به شکلهای مختلف برگزار می‌شود.

 

 

 

خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه، هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند.

 

 

مردم شهرستان چرام نیز همچون دیگر هموطنان ایرانی، این آیین کهن را با رفتن به خانه بزرگ‌ترها گذرانده و پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای دیگر اعضای فامیل شروع می شود.

نقل خاطرات و قصه گویی توسط پدربزرگ و مادربزرگ ها یکی از مراسمات جالب شب یلدا است که کودکان و نوجوانان را مجذوب خود می کند.

 

در بعضی از خانواده های چرامی نیز مردم این شب را بهانه قرار داده و به سراغ خوانندگان محلی می روند و از آنها می خواهند تا با خواندن آوازهای محلی " یار یار " و " دی بلال" ˈ آداب و رسوم قدیم این دیار و یاد و خاطره بزرگان ایل را زنده کنند.

 

زنان و دختران چرامی در این شب به فراهم کردن غذای شب یلدا که معمولا غذای محلی است مثل آش دوغ، آش کشک و یا شله ماش مشغول می شوند.

 

 

تنقلات محلی مانند گندم برشته،نان شیرین، انجیرخشک، مغز بادام کوهی و کشک نیز در شب یلدا طرفداران خاص خودش را دارد.

 

 

سایر مردم چرام نیز که به دلایل مختلف موفق به حضور در کانون گرم خانواده نبوده و در خارح از این شهرستان سکونت دارند با برپایی سفره شب یلدا و حضور در جمع دوستان تلاش میکنند تا سرمای اوایل زمستان را گرمای محفل خویش بپوشانند.

 

 

تصاویر:

نظر شما

https://telegram.me/akhbarchoram
http://www.chaharfasl.ir/
پایگاه خبری تحلیلی صبح زاگرس
شبکه اطلاع رسانی دانا
حرف تو
دوره آموزش مجازی شهید آوینی